blajinfo, stiri blaj, informatii blaj

Acasă » Sport » Volei Alba Blaj învinsă de Galatasaray Istanbul cu scorul de 3-0, în prima manșă a sferturilor Cupei CEV

Publicat în 06.02.2019 la ora 19:39

Astăzi, în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei CEV, Galatasaray Istanbul a învins Volei Alba Blaj, scor 3-0 (25-23, 25-20, 25-17).

Gruparea din Turcia și-a luat astfel o revanșă după eșecul de anul trecut din Final Four-ul Champions League de la București. Pentru a se califica în semifinale, echipa din “Mica Romă” este obligată să câștige în retur (marți, 12 februarie, la Sibiu, în Sala “Transilvania”, la ora 17.00) cu scorul de 3-0 sau 3-1 și apoi să se impună și în “setul de aur”! La Istanbul a fost o partidă controlată de gazde, cu excepția primului set, încheiată în 69 de minute.

Misiunea echipei conduse de Darko Zakoc este extrem de dificilă, Blajul fiind practic în situația în care s-a aflat Sttutgart în toamnă, în turul al treilea preliminar al Champions League (când a reușit minunea și a eliminat Blajul, vicecampioana Europei). Volei Alba Blaj: Lora Kitipova – Nađa Ninković, Sonja Newcombe, Ana Lazarević, Sonja Newcombe, Nneka Onyejekwe (cpt.)  – Marina Vujović (libero); au mai jucat Maja Aleksić, Katerina Zhidkova, Aleksandra Ćirović, Mariya Karakasheva, Viktoriya Delros (libero); Ramona Rus, Sara Hutinski.

Așadar, dacă va elimina pe Galatasaray (returul, marți, 12 februarie, la Sibiu, în Sala “Transilvania”, la ora 17.00), o misiune extrem de dificilă, Volei Alba Blaj va face un mare pas spre finala Cupei CEV, caz în care ar bifa a doua finală europeană consecutivă în doi ani!

• Returul, marți, 12 februarie, la Sibiu

Va fi o reeditare la un nivel înalt a semifinalei din Final Four-ul Champions League, din 5 mai 2018, un meci în care echipa din “Mica Romă” a furnizat o imensă surpriză, o victorie cu 3-1, cea mai importantă performanță a clubului, calificarea în ultimul act al competiției supreme, Volei Alba Blaj devenind vicecampioană europeană (0-3 în finală cu VakifBank Istanbul). Pe tabloul sferturilor mai sunt jocurile Swietelsky Bekescsaba (antrenor românul Paul Bogdan, fost la Agroland Timișoara, desființată) – St. Raphael Var BV și Busto Arsizio – ASPTT Mulhouse VB, cu echipa din Italia considerată mare favorită la calificarea în finală (învingătoarele din aceste duble se vor întâlni în semifinale).

Acest articol a fost citit de: 115 ori