blajinfo, stiri blaj, informatii blaj

Acasă » Sport » Victorie importantă pentru echipa din „Mica Romă”: CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 0-3

Publicat în 06.04.2019 la ora 21:23

Volei Alba Blaj a obținut, astăzi, o victorie importantă în economia luptei pentru titlu, 3-0 (25-21, 25-9, 25-18), lângă Turnul Chindiei, cu CSM Târgoviște, echipă împotriva căreia a suferit prima înfrângere stagională acum o lună.

Cu cuțitul la os după o perioadă mai puțin fastă și înfrângerea din derby-ul cu CSM București, formația din “Mica Romă” era obligată să nu piardă puncte în această deplasare dificilă. Echipa lui Darko Zakoc a reușit o prestație solidă, conrolând jocul cu autoritate, impunându-se în numai 64 de minute și se menține pe prima poziție, având două puncte avans față de rivala din capitală.

Primul set a fost mai disputat, în condițiile în care gazdele au condus cu 12-9, revenind de la 4-8, mergându-se cap la cap până la 19-19, moment în care oaspetele au realizat trei puncte consecutive.

Volei Alba Blaj, antrenor Darko Zakoč: Lora Kitipova – Ioana Baciu, Maja Aleksić, Nađa Ninković, Ana Lazarević, Sonja Newcombe – Marina Vujović (libero). A mai jucat: Nneka Onyejekwe.

Runda următoare, Volei Alba Blaj va juca în Sala “Timotei Cipariu”, miercuri, 10 aprilie, de la ora 18.00, cu Știința Bacău.