Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Studenţii Facultăţii de Teologie Greco-Catolică Blaj s-au întors în amfiteatre

Publicat

în

Liceu Sfantul Vasile cel Mare BlajLuni, 30 septembrie, s-a desfăşurat ceremonia de deschidere a anului universitar 2013-2014 la Facultatea de Teologie Greco-Catolică Departamentul Blaj din cadrul Universităţii “Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca.

Festivităţile au început cu celebrarea Sfintei Liturghii pontificate în Capela Seminarului Teologic de către PS Claudiu Pop, episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore Blaj, reprezentant al PF cardinal Lucian.  În cuvântul arhieresc, PS Claudiu le-a vorbit cadrelor didactice şi studenţilor despre numărul şi evlavia celor care-l urmau pe Hristos în perioada activităţii Sale pe pământ şi care sunt într-un fel premergătorii studenţilor în teologie. La Facultatea de Teologie din Blaj, pe lângă grupul restrâns al seminariştilor, s-au înscris şi laici, băieţi şi fete, bărbaţi şi femei, care doresc să aprofundeze credinţa prin studierea Sfintei Scripturi şi a disciplinelor teologice, fiecare în starea în care a fost chemat. La sfârşitul Sfintei Liturghii, rectorul Seminarului Teologic, pr. Florian Guţiu, a subliniat importanţa pe care o are seminarul teologic în formarea viitorilor candidaţi la preoţie, oferind o formare integrală preoţilor Bisericii de mâine. În acelaşi timp, a anunţat numirea de către PF Lucian a pr. dr. Daniel-Călin Paţulea ca părinte spiritual al Seminarului Teologic. Facultatea nu intenţionează doar să “umple minţi”, ci şi să “aprindă inimi”; nu se limitează doar la transmiterea mecanică de informaţii, ci susţine studentul în a deveni o mărturie a dragostei şi înţelepciunii lui Dumnezeu. Toţi vorbitorii au urat corpului profesoral şi studenţilor un an universitar plin de roade intelectuale şi sufleteşti. Facultatea de Teologie Greco-Catolică Blaj are în prezent peste 100 de studenţi: seminarişti, preoţi care-şi completează studiile, preotese, călugăriţe şi laici, bărbaţi şi femei, care doresc să investească în formarea lor profesională şi în credinţa pe care o nutresc şi care, pe lângă formarea ştiinţifică şi spirituală din facultate, se implică în comunitatea parohială din care provin, întotdeauna în colaborare şi sub îndrumarea preotului paroh.

FOTO: ARHIVĂ


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Învățământ-Cultură

Performanță deosebită obținută de Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, la etapa națională a Olimpiadei de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat”

Publicat

în

Între  26 și 30 mai 2026, elevii Foca Sara (X D), Sărătean Andrei (X D) și Baba Bogdana (X C) au reprezentat cu o demnitate exemplară nu doar colegiul, ci și întreg județul Alba la Olimpiada Națională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” (Secțiunea I), desfășurată la Târgu Mureș.

Parcursul lor a fost unul cu adevărat remarcabil. După o fază a grupelor extrem de disputată, în care au învins echipe puternice din Vaslui, Vrancea și au reușit o victorie strălucită în fața reprezentativei din Cluj (una dintre marile favorite ale competiției), tinerii noștri s-au calificat în faza eliminatorie de pe o poziție de top, într-un turneu de un nivel valoric extraordinar de ridicat.

Deși drumul lor în competiție s-a oprit în optimi în fața echipei din Hunedoara, elocința, maturitatea și fair-play-ul lor nu au trecut neobservate. Juriul i-a recompensat cu un Premiu Special, o recunoaștere directă a modului în care au impresionat arbitrii prin coeziune și un spirit de echipă desăvârșit – demonstrând că, dincolo de argumente, dezbaterile sunt despre unitate și respect.

„Suntem profund mândri de voi și de modul în care ați onorat numele școlii noastre! Alese mulțumiri și felicitări cadrelor didactice coordonatoare, prof. Solomon Adrian și prof. Comșa Ana, pentru dăruirea, ghidarea și dedicarea extraordinară cu care i-au susținut pe drumul spre excelență!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Lavinia Țiplea, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, Mențiune și Medalie de Argint la etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice

Publicat

în

Lavinia Țiplea, elevă în clasa a IX-a D, la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la etapa națională a Olimpiade de Limbi Clasice, unde a obținut o Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

„Non sine labore victoria venit! Rezultat remarcabil pentru Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” la Olimpiada Națională de Limbi Clasice!

În perioada 21–24 mai 2026, municipiul Tulcea a găzduit etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice, competiție la care au participat peste 260 de elevi din întreaga țară, pasionați de studiul limbilor și culturii clasice.

Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” s-a remarcat din nou prin rezultate deosebite. Eleva Lavinia Țiplea, din clasa a IX-a D, a obținut Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

Rezultatul Laviniei se adaugă celorlalte distincții obținute de elevii colegiului în cadrul competițiilor naționale din acest an școlar, demonstrând încă o dată nivelul ridicat al pregătirii academice și preocuparea constantă pentru excelență.

Felicitări Laviniei și tuturor elevilor care reprezintă cu succes colegiul nostru, precum și profesorilor coordonatori care contribuie, prin muncă și dedicare, la formarea unor elevi performanți!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Theodora Chelarescu, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, PREMIUL III la etapa națională a Olimpiadei de Cultură și Spiritualitate Românească

Publicat

în

Theodora Chelarescu, elevă în clasa a XII-a C la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la Olimpiada Națională de Cultură și Spiritualitate Românească, desfășurată în perioada 20–23 mai 2026, la Satu Mare. Ea a reprezentat cu onoare județul Alba și a urcat pe podiumul premianților, obținând locul al III-lea.

„Un suflet ales, înzestrată cu talent și sensibilitate, modestie și cumințenie, Theodora a crescut frumos, iar anul acesta a cules roadele muncii și perseverenței sale, la cea de-a treia participare la această competiție.

Îi apreciem calitățile, rezultatele și efortul depus și îi mulțumim pentru că a dus numele colegiului nostru pe podiumul unei competiții unde se întâlnesc tineri deosebiți, care știu să îmbine, cu inteligență și sensibilitate, cultura, literatura și spiritualitatea în lucrări de excepție.

Profesori coordonatori:

Carmen Simu – diriginte și profesor de Limba și literatura română

Mariana Borșan – profesor de Religie ortodoxă

Felicitări, Theodora!

Felicitări și tuturor celor care îi îndrumă pașii spre bine și frumos!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj