Rămâi conectat

Actualitate

Scrisoare de mulțumire a unei doamne din Blaj adresată Inspectoratului de Jandarmi Alba: „Vă mulțumesc din suflet și sunt mândră, că în țara noastră, sunt instituții ca Jandarmeria!”

Publicat

în

Aceste cuvinte încheie o scrisoare de mulţumire adresată Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba de către o doamnă, scrisoare prin care aceasta îşi exprimă aprecierea faţă de comportamentul exemplar avut de doi jandarmi aflați în misiune.

Contextul în care doamna respectivă a ajuns să cunoască mai bine jandarmeria şi să-i recunoască valoarea a fost următorul: în după-amiaza zilei de duminică, 12 noiembrie a.c., doamna M. C. aflându-se la cumpărături într-un supermarket, din neglijență și-a lăsat portofelul pe un raft, iar un cuplu (soț și soție) l-au luat și au plecat nestingheriți. Ajunsă la casa magazinului și dorind să plătească cumpărăturile, aceasta a constatat lipsa portofelului, după care a luat legătura cu administratorul magazinului pentru a viziona imaginile de pe camerele de supraveghere în speranța găsirii celor vinovați. Doamna M. C. s-a deplasat la Poliția Municipiului Blaj unde a povestit cele întâmplate celor doi jandarmi și unui polițist, aflați în serviciu. Colegii noștrii s-au deplasat la fața locului și au început verificările, liniștind-o pe doamna M. C. și asigurând-o că problema se va rezolva în cel mai scurt timp. După aproximativ o jumătate de oră autorii au fost prinși iar doamna M. C. și-a recuperat portofelul în care se afla o sumă importantă de bani precum și actele personale.

”În acel moment am început să plâng de bucurie iar domnul jandarm mi-a înmânat portmoneul, l-am deschis și am observat că se află întreaga sumă de bani și actele personale. L-am întrebat pe domnul jandarm cum să le mulțumesc pentru faptul că mi-au găsit portmoneul iar acesta cu mirare mi-a spus “Doamnă noi suntem jandarmi, ne-am făcut doar datoria”.În acel moment mi-am dat seama că domnul respectiv este mândru că este jandarm, lucru ce m-a impresionat foarte mult.”

Gestul doamnei de apreciere, printr-o scrisoare de mulţumire, a faptului că jandarmii i-au fost alături într-un moment neplăcut evidenţiază încă o dată calităţile morale şi profesionale, promptitudinea şi solicitudinea de care aceştia dau dovadă în toate situaţiile în care sunt chemaţi să intervină. La rândul nostru, asigurăm cetăţenii că, ori de câte ori ne vor solicita, vom interveni în cel mai scurt timp şi, în nicio situaţie, nu-i vom părăsi înainte de a-i ajuta să depăşească în totalitate dificultăţile cu care se confruntă.


Actualitate

Femeie de 49 de ani cercetată de polițiști, după ce i-a furat telefonul mobil unei minore, în timp ce se aflau la Baza de Agrement din Blaj

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 17.50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați de către o minoră, în vârstă de 14 ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că i-a fost sustras telefonul mobil, în timp ce se afla în incinta unei baze de agrement.

În urma activităților investigativ-operative efectuate, polițiștii au identificat persoana care ar fi sustras telefonul mobil, fiind vorba despre o femeie, în vârstă de 49 de ani, din municipiul Blaj.

Telefonul mobil a fost recuperat și predat tinerei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în vederea documentării întregii activități infracționale.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj