Rămâi conectat

Societate

Evaluare din… satelit a casei Mariei Nandrea, din satul Cistei, propusă a fi demolată!

Publicat

în

demolare„Eu, la 83 de ani, ce fac? Încep să-mi construiesc o nouă casă?”, se întreabă femeia, care a aflat doar de două săptămâni că locuinţa se vrea a fi demolată.

Cetăţenii din Cistei, comuna Mihalţ, au aflat peste noapte, fără ca în prealabil să aibă loc o dezbatere publică, după cum susţine Ioan Nandrea, că aproape de locuinţele lor va fi amplasată linia ferată. Lucrarea este cuprinsă în cadrul unui proiect de reabilitare. Reabilitare, potrivit DEX, înseamnă „reparare, repunere în stare de funcţionare”, nicidecum schimbarea traseului căii ferate, aşa cum se întâmplă la Cistei. În numele mamei sale, Maria Nandrea, fiul său s-a adresat premierului Victor Ponta. În scrisoarea trimisă se arată că Maria Nandrea, în vârstă de 83 ani, deţine „o casă de locuit din cărămidă şi fundaţie de beton în suprafaţă de 170 mp, o grădină de 1.884 mp, anexe gospodăreşti tot din cărămidă şi beton, toate construite prin munca de-o viaţă împreună cu regretatul meu soţ, în anii ‘80. Casa este dotată cu apă curentă, canalizare, gaz metan şi baie. Prin nefericitul proiect de reabilitare a liniei ferate Simeria-Sighişoara, casa mea este propusă spre demolare. Cred că este o greşeală (deci se poate corecta), nu o intenţie a proiectantului, pentru că zona oferă şi alte posibilităţi, existând suprafeţe întinse de teren pe partea opusă sau chiar limitare de viteză. Vă solicit să mă excludeţi de pe lista cuprinzând imobilele proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării ”Reabilitarea liniei CF Braşov – Simeria componentă a coridorului IV Pan european pentru circulaţia trenurilor cu viteză maximă de 160 Km/ h“, poziţia nr. 820, din mai multe motive. Proiectul este susţinut din banii noştri, inclusiv din impozite şi taxe. Spun asta fiindcă Ministerul Transporturilor susţine că acest proiect nu se poate modifica fiindcă sunt bani europeni – fals. Un exemplu de modificare de proiect european este cel de pe A1, la Sebeş, care s-a întârziat cu 3-4 luni pentru modificarea la pasajul de cale ferată, lucru pe care-l recunoaşteţi şi dumneavoastră. Mai mult, nu s-a respectat legea – nu s-a organizat o dezbatere publică a proiectului. Am o adresă de la Ministerul Transporturilor, prin care se recunoaşte că ar fi şi alte posibilităţi tehnice pentru a nu mi se demola casa şi viaţa, dar acest lucru costă. Vă întreb, domule prim-ministru, viaţa mea nu costă, gospodăria mea nu a costat munca de o viaţă de om? Mai mult, la evaluare şi-au bătut joc aşa cum au vrut ei, fiindcă în gospodăria mea nu a călcat picior de evaluator, să vadă ce gospodărie am, livadă, împrejmuire, apă, canal, gaz. Evaluarea
s-a făcut din satelit. Ar trebui ca pentru aceste greşeli să plătească proiectantul şi evaluatorul. Mai mare ruşinea, 90.400 de lei? Cedez aceşti bani Guvernului sau Ministerului Transporturilor, dar mie să mi se redea ce am, nu cer nimic în plus. Şi încă ceva, domnule prim-ministru, schimbaţi legea, fiindcă în 3 luni nici cea mai experimentată societate de construcţii nu poate finaliza o clădire. Cumpărarea terenului, plus cel puţin o lună pentru certificatul de urbanism, plus proiectul de construcţie – cel puţin 1-2 luni şi cât mai rămâne pentru construcţia respectivă, plus mutatul; nu vă bateţi joc de oameni, care au muncit o viaţă pentru o gospodărie! Vă rog să nu semnaţi hotărârea de Guvern pentru exproprierea casei cu nr. 820 şi să-i puneţi pe cei vinovaţi să plătească! M-am adresat prefectului de Alba, care foarte senin m-a sfătuit să-mi caut dreptatea în instanţă; mai mare ruşinea, halal rezolvare! Arăt faptul că satul întreg este alături de mine şi mă sprijină în acest demers, am semnăturile a 237 cetăţeni ai satului Cistei. Vă întreb, eu, la 83 ani, ce fac, fiindcă în legea exproprierii nu este prevăzut un asemenea caz? Cine mai este în stare, la 83 ani, să-şi construiască o casă şi apoi să-şi mute toată agoniseala de o viaţă? În aceste condiţii, nu-mi rămâne decât să-mi dau foc! Sper în rezolvarea favorabilă fiindcă nu mai am nici un sprijin, nici un ajutor!”.
În discuţiile purtate cu cetăţenii din Cistei, deputatul PSD Ioan Dîrzu şi-a oferit sprijinul în rezolvarea situaţiei cu care se confruntă localnicii. El va discuta, împreună cei ale căror locuinţe vor fi expropriate, cu ministrul Dan Şova şi cu premierul Voctor Ponta, căutând soluţii în favoarea cetăţenilor. Totodată, consilierul judeţean PSD Marcela Dărămuş, alături de consilierii locali ai municipiului Alba Iulia – Ovidiu Jidveian, Bogdan Medrea şi Horaţiu Clepan s-au întâlnit cu localnicii, iar av. Ovidiu Jidveian le-a promis localnicilor că o să-i reprezinte în instanţă, fără a le solicita onorariu. Oamenii cer să fie respectată legea, mai ales că noul traseu al căii ferate este acelaşi cu al magistralei de apă.

Adriana DURIGĂ


Blăjeni

„SPECTRUM Blaj”, premiul I la Festivalul-Concurs Național de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei”

Publicat

în

Grupul „Spectrum” Blaj a câștigat premiul I – Secțiunea Grupuri Muzică Ușoară, la cea de-a XII-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei”, organizat joi, 11 iunie 2026, de către Clubul Copiilor Sebeș.

„Un premiu care poartă emoție, muncă și multe repetiții transformate în bucurie!

Cei care au urcat pe scenă sunt:

Brumar Ciprian
Cindrea Răzvan
Costea Tudor
Pop Sara
Truță Anda

Fiecare notă cântată, fiecare emoție și fiecare moment petrecut împreună au construit acest rezultat frumos.

Felicitări copiilor pentru implicare și autenticitate, mulțumiri tuturor celor care le sunt aproape și îi susțin să crească prin muzică!

Acesta nu este doar un premiu — este încă o amintire frumoasă și un pas înainte în povestea noastră muzicală”, au transmis reprezentanții Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Performanță deosebită obținută de Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, la etapa națională a Olimpiadei de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat”

Publicat

în

Între  26 și 30 mai 2026, elevii Foca Sara (X D), Sărătean Andrei (X D) și Baba Bogdana (X C) au reprezentat cu o demnitate exemplară nu doar colegiul, ci și întreg județul Alba la Olimpiada Națională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” (Secțiunea I), desfășurată la Târgu Mureș.

Parcursul lor a fost unul cu adevărat remarcabil. După o fază a grupelor extrem de disputată, în care au învins echipe puternice din Vaslui, Vrancea și au reușit o victorie strălucită în fața reprezentativei din Cluj (una dintre marile favorite ale competiției), tinerii noștri s-au calificat în faza eliminatorie de pe o poziție de top, într-un turneu de un nivel valoric extraordinar de ridicat.

Deși drumul lor în competiție s-a oprit în optimi în fața echipei din Hunedoara, elocința, maturitatea și fair-play-ul lor nu au trecut neobservate. Juriul i-a recompensat cu un Premiu Special, o recunoaștere directă a modului în care au impresionat arbitrii prin coeziune și un spirit de echipă desăvârșit – demonstrând că, dincolo de argumente, dezbaterile sunt despre unitate și respect.

„Suntem profund mândri de voi și de modul în care ați onorat numele școlii noastre! Alese mulțumiri și felicitări cadrelor didactice coordonatoare, prof. Solomon Adrian și prof. Comșa Ana, pentru dăruirea, ghidarea și dedicarea extraordinară cu care i-au susținut pe drumul spre excelență!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Lavinia Țiplea, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, Mențiune și Medalie de Argint la etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice

Publicat

în

Lavinia Țiplea, elevă în clasa a IX-a D, la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la etapa națională a Olimpiade de Limbi Clasice, unde a obținut o Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

„Non sine labore victoria venit! Rezultat remarcabil pentru Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” la Olimpiada Națională de Limbi Clasice!

În perioada 21–24 mai 2026, municipiul Tulcea a găzduit etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice, competiție la care au participat peste 260 de elevi din întreaga țară, pasionați de studiul limbilor și culturii clasice.

Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” s-a remarcat din nou prin rezultate deosebite. Eleva Lavinia Țiplea, din clasa a IX-a D, a obținut Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

Rezultatul Laviniei se adaugă celorlalte distincții obținute de elevii colegiului în cadrul competițiilor naționale din acest an școlar, demonstrând încă o dată nivelul ridicat al pregătirii academice și preocuparea constantă pentru excelență.

Felicitări Laviniei și tuturor elevilor care reprezintă cu succes colegiul nostru, precum și profesorilor coordonatori care contribuie, prin muncă și dedicare, la formarea unor elevi performanți!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj