Rămâi conectat

Actualitate

Cei 9 pacienții infectați cu COVID-19, internați la Spitalul Municipal, vor fi mutați în clădirea Spitalului Vechi din Blaj

Publicat

în

Luni, 1 iunie 2020, toți pacienții infectați cu COVID-19, internați la Spitalul Municipal, vor fi mutați în clădirea Spitalului Vechi din Blaj, situată pe strada Republicii, Nr. 2.

În ultima săptămână au fost finalizate lucrările în incinta Spitalului Vechi, pentru tratarea pacienților infectați cu COVID-19, fiind amenajate saloanele, băile și circuitele necesare pentru acest tip de servicii medicale. Lucrările de amenajare au fost efectuate de angajații Spitalului și de cei ai Serviciului Public din cadrul Primăriei Blaj.

La Spitalul Nou, după ce va fi efectuată dezinfecția întregii clădiri, care va dura între 4 și 7 zile, vor fi reluate serviciile medicale pentru pacienții din zonă, altele decât cele de tratare a cazurilor de coronavirus. Până la sfârșitul săptămânii viitoare va fi redeschisă Unitatea de Primiri Urgențe (UPU), urmând ca până miercuri, 3 iunie, să anunțăm data de la care se vor deschide celelalte secții ale Spitalului Municipal Blaj.

Decizia de funcționare a Spitalului Municipal Blaj pe noua structură (COVID-19 și non COVID-19) se face în baza aprobării primite de la Direcția de Sănătate Publică Alba și beneficiază de acordul ministrului sănătății, Nelu Tătaru. Misiunea de a organiza două tipuri de spitale într-unul singur a fost foarte dificilă, succesul acestui demers fiind datorat muncii depuse de personalul medical și administrativ al spitalului și de autoritățile locale, Spitalul Municipal Blaj fiind primul spital suport pentru tratarea cazurilor grave de coronavirus din țară care reușește acest lucru.

În acest moment, la nivelul municipiului Blaj nu există cazuri confirmate de coronavirus, nici în rândul populației și nici în cel al cadrelor medicale.

Vineri, 29 mai, în Spitalul Municipal Blaj erau internați 9 pacienți, cu vârste cuprinse între 19 și 90 de ani. Aceștia provin din următoarele localități: Alba Iulia, Cugir, Ocna Mureș, Ighiu-Țelna, Ciumbrud, Gârbova și Daia Română.

Cei 9 pacienți sunt internați în următoarele secții:

– ATI: 1 pacient (staționar);
– Pneumologie: 3 pacienți (1 favorabil, 1 staționar, 1 agravat);
– Boli Infecțioase: 1 pacient (favorabil)
– Neurologie: 3 pacienți (3 staționari)
– Obstetrică-ginecologie: 1 pacient (favorabil).

Numărul total de bolnavi infectați cu noul coronavirus tratați la Spitalul Municipal Blaj, de la începutul activității ca spital suport pentru cazurile grave și critice de Covid-19 sau cu comorbidități și alte afecțiuni din județ, în perioada 2 aprilie – 29 mai 2020, este de 100.

Până acum, 71 de pacienți s-au vindecat și au fost externați și 4 pacienți, cu stare ameliorată, au fost transferați la SJU Alba Iulia. 16 pacienți infectați cu noul coronavirus au decedat. Rata de vindecare a ajuns în Spitalul Municipal Blaj la 71%.

În ultima săptămână, s-au vindecat și au fost externați 9 pacienți. Cel mai tânăr dintre aceștia are 46 ani, iar cel mai în vârstă are 89 de ani. Numărul total al pacienților vindecați și externați în luna mai este de 45.

Pacienții decedați sunt din următoarele localități: Ocna Mureș (3), Abrud (2), Cugir (2), Aiud, Șard, Zlatna, Săliștea Deal, Lunca Mureșului, Trâmpoiele (Zlatna), Blandiana, Pianu de Jos și Sebeș.
Vă reamintim, la Spitalul Blaj sunt tratate cazurile grave și critice de Covid-19 sau cu comorbidități și alte afecțiuni din județ, celelalte spitale din județ asigurând doar tratarea pacienților cu forme ușoare sau asimptomatice de infecții cu COVID-19.

Comunitatea blăjeană rămâne unită, în prima linie, cu speranța că totul va fi bine!


Actualitate

Femeie de 49 de ani cercetată de polițiști, după ce i-a furat telefonul mobil unei minore, în timp ce se aflau la Baza de Agrement din Blaj

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 17.50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați de către o minoră, în vârstă de 14 ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că i-a fost sustras telefonul mobil, în timp ce se afla în incinta unei baze de agrement.

În urma activităților investigativ-operative efectuate, polițiștii au identificat persoana care ar fi sustras telefonul mobil, fiind vorba despre o femeie, în vârstă de 49 de ani, din municipiul Blaj.

Telefonul mobil a fost recuperat și predat tinerei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în vederea documentării întregii activități infracționale.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj