blajinfo, stiri blaj, informatii blaj

Acasă » Sport » Campioana obține a treia victorie consecutivă și pierde primul set din acest sezon: CSM Medgidia – Volei Alba Blaj 1-3

Publicat în 26.10.2019 la ora 18:45

Campioana României, Volei Alba Blaj s-a impus în deplasare cu nou-promovata CSM Medgidia, scor 3-1 (15-25, 25-13, 25-21, 25-12), într-un meci contând pentru etapa a 4-a a Diviziei A1 la volei feminin.

Formația lui Darko Zakoc a început relaxată confruntarea și surprinzător a pierdut primul set, întâiul cucerit de oponente în actuala ediție. Lucrurile au reintrat în normalitate, iar vizitatoarele au turat motoarele și s-au impus după aproape o oră și jumătate de la start, emoții mai având în setul al treilea în care gazdele s-au apropiat periculos

Este a treia victorie din tot atâtea jocuri, în minumum de seturi, pentru campioana României în această ediție, în jocuri facile „de încălzire” a motoarelor. În runda viitoare, echipa din „Mica Romă” va evolua, sâmbătă, 2 noiembrie, în Sala „Timotei Cipariu”, cu „U” Cluj.

Volei Alba Blaj: Femke Stoltenborg – Bianka Buša, Noemi Oiwoh, Sanja Gamma, Sanja Gommans, Nađa Ninković – Kirsten Knip (libero); au mai jucat: Maja Aleksić, Ioana Baciu, Aleksandra Cirović, Ramona Rus – Silvija Popović (libero).