Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Ziua Armatei Române în An Centenar, marcată de elevii și cadrele didactice de la Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj

Publicat

în

Alături de alte zile cu semnificații majore și cu încărcătură emoțională aparte, se înscrie și cea de 25 Octombrie, ziua în care cu 74 de ani în urmă, oștirea română, după lupte grele și sacrificii dureroase, punea la locurile ei firești pietrele de hotar pe frontiera nord-vestică a țării, aducând zorii libertății și liniștea în întrega Transilvanie- pământ de leagăn și de perpetuă prezență și aspirație românească.

Ziua Armatei Române reprezintă un simbol cu valoare de referință în istoria și conștiința  poporului român. Este o zi în care dincolo de semnificația ei strict istorică, cea a eliberării în 1944 a ultimei brazde de pământ românesc, glorifică faptele de vitejie ale tuturor eroilor neamului românesc, de la cei care au contribuit  decisiv în vechime  la formarea națiunii și a statului român, la cei care și-au dat viața pentru independența de stat  a României sau au luptat în cele două războaie mondiale, până la eroii căzuți la datorie în teatrele de operații.

Alături de colegii lor și împreună cu personalul didactic, în frunte cu directorul instituției de învățământ, prof. dr. Alina Maria Dulău, profesorii: Ioan Lucian Antoniade,  Brândușa Cetean, Silviu Cădar, bibliotecar Viorica Muntean, un grup de elevi din clasa a VI a B: Bogdan Bunea, Anamaria Marcu, Denisa Moldovan, Sandra Pușcașu, Bogdan Sărătean (diriginte prof. Mona-Carmen Cârnaț) și clasa a VII a B: George Biriș, Andrei Gânța, Andra Maier, Aron Zudor ( diriginte prof. Ioan Lucian Antoniade) au cinstit memoria eroilor neamului și au împărtășit bucuria sărbătorii Zilei Armatei Române cu cei prezenți, având convingerea că la această sărbătoare este necesar să fie cinstit curajul și devotamentul față de țară al eroilor neamului, fiind în același timp un bun prilej pentru a-și manifesta patriotismul.

Activitatea a debutat cu intonarea Imnului Național al României. În cadrul unei ore deosebite de istorie  profesoara Mona-Carmen Cârnaț a prezentat însemnătatea zilei pentru poporul  român și pentru Armata României, în acest an istoric când se comemorează 100 de ani de la sfârșitul Primului Război Mondial, punctând glorioasele victorii ale ostașilor români de la Mărășești, Mărăști, Oituz din 1917, a sărbătoririi Centenarului Marii Uniri și formarea statului național unitar român, completată de cele două expoziții: documentară și de carte, care au fost amenajate cu ocazia acestul eveniment. Le-au fost prezentate elevilor materiale documentare interesante cu momente din luptele purtate de Armata Română pentru eliberarea teritoriului național:  Ziarul  Adevărul, ediția de colecție din perioada desfășurării Primului Război Mondial și  Revistele Magazin istoric, Historia și Evenimentul istoric.

În intervenții scurte și obiective, elevii au punctat însemnătatea zilei de 25 Octombrie – Ziua Armatei Române, o zi  de glorie și de cinstire pentru eroismul și jertfele prin care, de-a lungul vremii, oștirea română  și-a îngemănat faptele de arme cu soarta neamului românesc, îndeplinindu-și  misiunea nobilă de a apăra unitatea națională și integritatea teritorială a țării.

Acompaniați de muzica militară elevii au interpretat vocal marșul „Treceți batalioane române Carpații” și „Imnul Eroilor”, cinstind cu prețuire și respect memoria eroilor căzuți pe câmpurile de luptă, pentru că neamul devin etern prin cultul eroilor. Onoare, cinste și recunoștință eroilor României!

„Un asemenea eveniment are marele avantaj de a-i aduna pe elevi și a le face cunoscută o latură care ne definește, și anume armata română. Valoarea sentimentului este greu de cuantificat în momentul de față. Probabil în timp, când își vor aminti  de perioada adolescenței, acest eveniment va ocupa un loc deosebit în jurnalul lor de licean”. (Prof. de istorie Mona Carmen Cârnaț, care a inițiat și coordonat  activitatea).

În încheierea manifestării de înaltă simțire patriotică, directorul instituției Prof. dr. Alina Maria Dulău a concluzionat: „Sperăm ca în urma acestei activități nu doar să învățăm o lecție deosebită de istorie într-un cadru special, ci să trezim interesul elevilor pentru această profesie deosebită, acea a armelor”, felicitând elevii pentru implicarea la aceată activitate.

Prof. Mona-Carmen Cârnaț,
Purtător de cuvânt al școlii


Învățământ-Cultură

Performanță deosebită obținută de Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, la etapa națională a Olimpiadei de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat”

Publicat

în

Între  26 și 30 mai 2026, elevii Foca Sara (X D), Sărătean Andrei (X D) și Baba Bogdana (X C) au reprezentat cu o demnitate exemplară nu doar colegiul, ci și întreg județul Alba la Olimpiada Națională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” (Secțiunea I), desfășurată la Târgu Mureș.

Parcursul lor a fost unul cu adevărat remarcabil. După o fază a grupelor extrem de disputată, în care au învins echipe puternice din Vaslui, Vrancea și au reușit o victorie strălucită în fața reprezentativei din Cluj (una dintre marile favorite ale competiției), tinerii noștri s-au calificat în faza eliminatorie de pe o poziție de top, într-un turneu de un nivel valoric extraordinar de ridicat.

Deși drumul lor în competiție s-a oprit în optimi în fața echipei din Hunedoara, elocința, maturitatea și fair-play-ul lor nu au trecut neobservate. Juriul i-a recompensat cu un Premiu Special, o recunoaștere directă a modului în care au impresionat arbitrii prin coeziune și un spirit de echipă desăvârșit – demonstrând că, dincolo de argumente, dezbaterile sunt despre unitate și respect.

„Suntem profund mândri de voi și de modul în care ați onorat numele școlii noastre! Alese mulțumiri și felicitări cadrelor didactice coordonatoare, prof. Solomon Adrian și prof. Comșa Ana, pentru dăruirea, ghidarea și dedicarea extraordinară cu care i-au susținut pe drumul spre excelență!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Lavinia Țiplea, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, Mențiune și Medalie de Argint la etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice

Publicat

în

Lavinia Țiplea, elevă în clasa a IX-a D, la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la etapa națională a Olimpiade de Limbi Clasice, unde a obținut o Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

„Non sine labore victoria venit! Rezultat remarcabil pentru Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” la Olimpiada Națională de Limbi Clasice!

În perioada 21–24 mai 2026, municipiul Tulcea a găzduit etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice, competiție la care au participat peste 260 de elevi din întreaga țară, pasionați de studiul limbilor și culturii clasice.

Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” s-a remarcat din nou prin rezultate deosebite. Eleva Lavinia Țiplea, din clasa a IX-a D, a obținut Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

Rezultatul Laviniei se adaugă celorlalte distincții obținute de elevii colegiului în cadrul competițiilor naționale din acest an școlar, demonstrând încă o dată nivelul ridicat al pregătirii academice și preocuparea constantă pentru excelență.

Felicitări Laviniei și tuturor elevilor care reprezintă cu succes colegiul nostru, precum și profesorilor coordonatori care contribuie, prin muncă și dedicare, la formarea unor elevi performanți!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Theodora Chelarescu, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, PREMIUL III la etapa națională a Olimpiadei de Cultură și Spiritualitate Românească

Publicat

în

Theodora Chelarescu, elevă în clasa a XII-a C la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la Olimpiada Națională de Cultură și Spiritualitate Românească, desfășurată în perioada 20–23 mai 2026, la Satu Mare. Ea a reprezentat cu onoare județul Alba și a urcat pe podiumul premianților, obținând locul al III-lea.

„Un suflet ales, înzestrată cu talent și sensibilitate, modestie și cumințenie, Theodora a crescut frumos, iar anul acesta a cules roadele muncii și perseverenței sale, la cea de-a treia participare la această competiție.

Îi apreciem calitățile, rezultatele și efortul depus și îi mulțumim pentru că a dus numele colegiului nostru pe podiumul unei competiții unde se întâlnesc tineri deosebiți, care știu să îmbine, cu inteligență și sensibilitate, cultura, literatura și spiritualitatea în lucrări de excepție.

Profesori coordonatori:

Carmen Simu – diriginte și profesor de Limba și literatura română

Mariana Borșan – profesor de Religie ortodoxă

Felicitări, Theodora!

Felicitări și tuturor celor care îi îndrumă pașii spre bine și frumos!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj