Rămâi conectat

Actualitate

Veta Biriș recompensată de PF Cardinal Lucian cu o diplomă de aleasă cinstire pentru „mărturisirea credinței creștine prin cuvânt și fapte bune”

Publicat

în

Preafericitul Părinte Cardinal Lucian i-a acordat sâmbătă, 4 septembrie 2021, doamnei Veta Biriș o diplomă de aleasă cinstire pentru „mărturisirea credinței creștine prin cuvânt și fapte bune”.

Diploma i-a fost înmânată de Preasfinția Sa Cristian, Episcop auxiliar al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș, la finalul Sfintei Liturghii oficiate în cadrul pelerinajului arhieparhial la Sanctuarul Arhiepiscopal Major al Bisericii Române Unite cu Roma închinat Fecioarei Săracilor din Cărbunari (Blaj).

Preasfinția Sa Cristian a elogiat „râvna și dăruirea” cu care Veta Biriș participă, an de an, la viața comunității greco-catolice din România, mulțumindu-i, totodată, pentru prezența sa în mijlocul credincioșilor veniți să se roage și să se reculeagă la Fecioara Săracilor.

Veta Biriș este o prezență activă în comunitatea greco-catolică, atât în cadrul parohiei din satul Căpâlna (județul Alba), acolo unde locuiește de peste 50 de ani, cât și prin implicarea totală în evenimentele culturale și religioase organizate de Biserica Română Unită cu Roma. Vocea sa ne-a încântat la sute de astfel de manifestări, prin minunatele pricesne și colinde pe care le-a interpretat în cadrul concertelor organizate în parohiile greco-catolice sau la Sfintele Liturghii la care a participat.

Marea noastră artistă a însuflețit atmosfera înălțătoare de rugăciune și de comuniune în fața a zeci de mii de pelerini veniți pe Câmpia Libertății de la Blaj în data de 2 iunie 2019, pentru a asista la Liturghia de Beatificare a celor Șapte Episcopi Martiri ai Bisericii Greco-Catolice, oficiată de Sfântul Părinte Papa Francisc. În cadrul evenimentului de pe Câmpia Libertății, Veta Biriș a interpretat pricesne tradiţionale și a încheiat Sfânta Liturghie cu unul dintre cele mai frumoase cântece închinate Fecioarei Maria, „Fiii lacrimilor tale”, cunoscut și ca „O măicuță sfântă”, o priceasnă greco-catolică compusă de Gheorghe Marina, egumenul mănăstirii greco-catolice de la Bixad, pe versurile ieromonahului Gavril Sălăgean.

Veta Biriș s-a născut în satul Veseuș (județul Alba), în data de 11 august 1949. La vârsta de 17 ani s-a statornicit la Căpâlna, rămânând, astfel, „acasă, lângă ai săi”, așa cum putem citi în biografia sa oficială. „A dorit să ducă ceva din lumea ei pe marile scene ale lumii și a reușit. A călătorit peste mări și țări, iar pe muzica ei românii se iubesc, se bucură sau se întristează. Pentru că Veta Biriș cântă despre sufletul nostru, al românilor! Prin glasul veșnic stindard, și-a dăruit cântecul ca răsplată pentru lacrimile istoriei, o istorie scrisă la Blaj, pe Câmpia Libertății, cu sufletul tuturor românilor.”

Pentru păstrarea și dezvoltarea folclorului de pe Târnave, în data de 22 aprilie 2003, Veta Biriș a primit titlul de cetățean de onoare al municipiului Blaj.

Biroul Arhieparhial de Presă


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Femeie de 49 de ani cercetată de polițiști, după ce i-a furat telefonul mobil unei minore, în timp ce se aflau la Baza de Agrement din Blaj

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 17.50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați de către o minoră, în vârstă de 14 ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că i-a fost sustras telefonul mobil, în timp ce se afla în incinta unei baze de agrement.

În urma activităților investigativ-operative efectuate, polițiștii au identificat persoana care ar fi sustras telefonul mobil, fiind vorba despre o femeie, în vârstă de 49 de ani, din municipiul Blaj.

Telefonul mobil a fost recuperat și predat tinerei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în vederea documentării întregii activități infracționale.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj