Rămâi conectat

Știri din zonă

Protest al sătenilor din Cistei, comuna Mihalţ, din cauza exproprierilor

Publicat

în

halta-cfr-cisteiCirca 100 de săteni din Cistei, comuna Mihalţ, s-au adunat la sfârșitul săptămânii trecute în halta CFR din localitate pentru a protesta faţă de exproprierile ce trebuie făcute în zonă în vederea modernizării liniei de cale ferată.

După cum se ştie, încă de anul trecut se lucrează la modernizarea Coridorului IV Paneuropean la linia ferată, în baza unui proiect pe fonduri europene în valoare de circa un miliard de euro. Aşa după cum ne-a declarat primarul comunei Mihalţ, Flavius Breaz, în prezent se lucrează pe un sector de circa 30 de kilometri (Sighişoara – Mihalţ), însă pe circa 500 de metri, din zona Haltei CFR Cistei, lucrările sunt oprite din cauza procesului de expropriere, care nu s-a realizat încă. Cetăţenii din satul Cistei ce au luat ieri parte la acţiunea de protest sunt nemulţumiţi de faptul că, potrivit programului de exproprieri, un număr de două case vor trebui să fie demolate, precum şi mai multe suprafeţe de teren din grădinile sătenilor. Oamenii nu sunt de acord să li se demoleze casele şi nici să li se ia din suprafeţele grădinilor, mai ales că sumele cu care urmează să fie despăgubiţi sunt foarte, foarte mici, susţin aceştia.
La faţa locului s-au deplasat ieri şi au stat de vorbă cu oamenii avocatul Ovidiu Jidveian, vicepreşedinte al PSD Alba, Bogdan Medrea, director SC Electrica SA, Horaţiu Clepan, consilier local Alba Iulia (este din zonă) şi Marcela Dărămuş, consilier judeţean PSD. Avocatul Jidveian le-a promis sătenilor din Cistei că va încerca să obţină o audienţă la ministrul Transporturilor, Dan Şova, pe această problemă, şi astfel să-i înduplece pe cei din minister să facă o mică modificare tehnică a proiectului, astfel încât cele două case să nu fie demolate şi nici prea mult afectate grădinile celor în cauză. Potrivit lui Jidveian, sătenii din Cistei au strâns până în prezent circa 350 de semnături, cu care vor să meargă la ministrul Transporturilor pentru a-i semnala gravitatea situaţiei în care se află. Totodată, după consultarea şi cu avocatul Ovidiu Jidveian, cei în cauză sunt hotărâţi să dea în judecată statul român cu privire la “întinderea despăgubirilor acordate”.
La final, am mai menţiona faptul că primarul comunei Mihalţ nu prea are ce vină să poarte, din moment ce nu prea l-a întrebat nimeni dacă este de acord sau nu cu proiectul de modernizare a căii ferate în zonă.

Tinu MATEŞ


Știri din zonă

Soldat român originar din Jidvei, dat dispărut pe Frontul de Răsărit, declarat decedat după 82 de ani de la dispariție

Publicat

în

Judecătoria Blaj a pronunțat zilele trecute o sentință civilă prin care a declarat decesul unui soldat român căzut pe frontul din Crimeea la data de 23 februarie 1944 – la 82 de ani de la dispariție.

Hotărârea, pronunțată la data de 15 iunie 2026, pune capăt unei situații juridice de opt decenii în care militarul a rămas, din punct de vedere legal, fără certificat de deces. Cererea a fost formulată de fiul soldatului, care a arătat că tatăl său a fost încorporat în armata României în anul 1935.

Deși familia știa că acesta și-a pierdut viața în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, niciun document oficial nu a atestat la acel moment decesul, iar certificatul de deces nu a fost obținut niciodată.

Reconstituirea situației a fost posibilă după ce fiul a solicitat informații de la Unitatea Militară 02405 Pitești. Răspunsul primit a inclus un extras din partida militară a tatălui, din care reiese că soldatul a decedat la data de 23 februarie 1944, în spital, la Simferopol (Crimeea), din cauza hepatitei icterigene.

Documentul face referire la extrasul de moarte nr. 587, eliberat de spitalul de campanie unde s-a stins militarul. Pe baza acestor dovezi, fiul a formulat cerere de declarare judecătorească a morții, invocând dispozițiile din Codul civil, care permite declararea morții persoanelor dispărute în împrejurări deosebite – inclusiv în cursul unor fapte de război -, dacă au trecut cel puțin 6 luni de la data dispariției.

Instanța a efectuat toate verificările prevăzute de lege: a solicitat informații de la primăria comunei Jidvei și de la Inspectoratul de Poliție județean, a dispus publicarea unui anunț într-un ziar de largă circulație și afișarea cererii la ultimul domiciliu cunoscut al dispărutului. Poliția a comunicat că nu s-au obținut detalii suplimentare privind data decesului și nu au fost identificați alți moștenitori.

Primăria a luat legătura cu persoane în vârstă care au cunoscut familia soldatului, iar acestea au confirmat că bărbatul nu mai este în viață. Coroborând toate probele administrate – documentele militare, răspunsurile autorităților și absența îndelungată a persoanei – instanța a constatat că există o puternică stare de incertitudine cu privire la existența în viață a soldatului și a considerat întemeiată concluzia că acesta a încetat din viață.

Cererea a fost admisă, iar data morții a fost stabilită la 23 februarie 1944, conform ultimelor informații certe disponibile. Dispozitivul hotărârii urmează să fie afișat timp de două luni la sediul instanței, la primăria comunei și la ultimul domiciliu cunoscut al celui declarat mort. Totodată, instanța a dispus comunicarea hotărârii, după rămânerea definitivă, Serviciului de evidență a persoanelor, pentru înregistrarea oficială a decesului.


Citește mai mult

Știri din zonă

Bărbat de 30 de ani din Jidvei cercetat de polițiști, după ce a fost depistat în timp ce conducea cu permisul anulat, la Alba Iulia

Publicat

în

Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 20.36, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au oprit, pentru control, pe Bulevardul Republicii din Municipiu, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea Jidvei.

Din verificări a reieșit că acesta are anulat dreptul de a conduce.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.


Citește mai mult

Știri din zonă

Incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din Tătârlaua. Intervin pompierii militari din Blaj și Târnăveni și SVSU Cetatea de Baltă

Publicat

în

Pompierii militari din Blaj și Târnaveni precum și SVSU Cetatea de Baltă au fost solicitați să intervină, miercuri seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospădărească în localitatea Tătârlaua.

„Stația de pompieri Blaj intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in localitatea Tătârlaua. Este vorba despre un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească (Șură). Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă, 1 x echipaj de prim ajutor, Det. Târnăveni și SVSU Cetatea de Baltă”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 100 mp, la 2 anexe gospodărești, fară victime. Se intervine pentru stingerea în totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj