Rămâi conectat

Actualitate

Profesionişti , NU Oportunişti!

Publicat

în

studenti-medicinaÎn ziua de azi se tot vorbeşte că la conducerea unor organisme de stat: ministere, agenţii guvernamentale şi judeţene, până la portar şi femeia de serviciu, întâlnim oamenii din culoarea partidului aflat la putere.

Este bine într-un fel, ca politicile partidului să se execute până la un anumit nivel central dar să nu ajungă la cel mai de jos palier, fiind parcă prea de tot. Asta îmi aduce aminte de epoca comunistă, când după război, de obicei erau numiţi primari, preşedinţi de CAP, oameni fără carte, dar oameni de partid, care trebuiau să conducă comunităţi de oameni, şi peste ani, se vede ce-a ieşit! De aici încep problemele, când trebuie luate decizii importante de aceste persoane, dar  care sunt străine domeniului unde activează, ei fiind de fapt marionete, oportunişti care aleargă după funcţii, putere. Cam de asta s-a ajuns aici şi ca această ţară să fie codaşa Europei, fiind condusă de oportunişti şi nu de profesionişti, oameni de specialitate în domeniile lor, cu studii aferente, trecuţi  prin diferite poziţii de execuţie şi de conducere, care trebuie în mod normal să conducă un birou, departament şi agenţie strict legat de specialitatea lor profesională. De aceea au ajuns ţările dezvoltate la nivelul economic actual, punând “Omul pregătit la locul potrivit”, acesta oferind cele mai bune soluţii de conducere din sectorul său de activitate. Să lăsăm oportuniştii deoparte, să se zbată în anonimat, să găsim drumul spre o societate normală, cu oameni normali, plini de entuziasm şi retribuiţi corespunzător.
Statul cheltuie bani grei cu pregătirea specialiştilor: medici, ingineri, profesori, care după terminarea studiilor îşi iau zborul spre ţării unde sunt mai bine plătiţi şi apreciaţi. Nu este normal, înţelegem libera circulaţie a forţei de muncă, dar ţara a investit în aceşti tineri bani din sudoarea poporului, ei trebuie motivaţi, plătiți onorabil şi chiar încheiate contracte încă de la începutul studiilor, ca ei să presteze muncă de specialist şi în favoarea ţării, o perioadă de timp, pentru a fi amortizată investiţia făcută în ei (cum se proceda odinioară). Numai astfel, ţinându-i aproape de noi, încurajându-i, promovându-i corespunzător, ne putem asigura specialişti cu pregătire corespunzătoare, adică de profesionişti. Cei care şi-au făcut studiile la privat au libertatea de-a alege locul de muncă dorit, căci au studiat pe banii lor sau ai părinţilor.
Statul are nevoie urgent de restructurare, există foarte multă birocraţie, unde funcţionarul este privit încă asemenea unui infractor şi nu ca un om de meserie care să te ajute să-ţi rezolvi problema adresată, deoarece pentru asta este plătit, ca el să-ţi ofere serviciile dorite, prompt şi de calitate, indiferent că este un serviciu public, medical, administrativ, financiar şi aşa mai departe. Percepând că acestea se vor îmbunătăţi  şi vor fi simţite de fiecare om în parte, atunci societatea românească va merge pe drumul normal, al integrării depline în Uniunea Europeană. Se poate aceasta doar dacă se vrea şi dispar acele grupuri de interese în nume propriu, care au acaparat bogăţiile ţării noastre şi-au sărăcit-o până acolo de îţi este milă de ea azi, cât de bogată şi frumoasă era odată.
În România, există organisme de control paralele, suprapuse, care nu-şi ating ţinta totdeauna, n-au eficienţa scontată, sunt prinşi infractori, dar nu sunt recuperate prejudiciile decât în procent infim (3%), și asta mă duce la gândul că, până nu se aplică şi la noi ceea ce la americani este o realitate, unde acestora “le este teamă doar de Moarte şi Fisc“, nu vom ajunge o ţară curată, în care munca şi cinstea să troneze. Cred că a trecut vremea  oportuniştilor şi a sosit cea a PROFESIONIŞTILOR, care să se implice nemijlocit în rezolvarea problemelor, atât de multe şi grele, ridicate de societatea românească, ca să ajungă la normalitatea atât de necesară României în ziua de azi.

Ioan MIHĂLŢAN, Blaj


Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 27 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce a sustras un autoturism din localitatea Mogoș și l-a condus băut și fără permis

Publicat

în

Ieri, 12 iunie 2026, în jurul orei 13.00, polițiștii Postului de Poliție Mogoș au fost sesizați de către un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din comuna Mogoș, cu privire la faptul că autoturismul său a fost sustras, din curtea locuinței.

Pe parcursul deplasării spre locuința bărbatului, polițiștii au observat pe DC 151, autoturismul în cauză și au procedat la oprirea acestuia.

Autoturismul era condus de către un tânăr de 27 ani, din municipiul Blaj.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere, pentru nicio categorie de vehicule.

Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultând valoarea de 0,50 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de tânărul de 27 de ani, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

În cursul zilei de azi, 13 iunie 2026, acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj