Rămâi conectat

Actualitate

Prima Împărtășanie a copiilor din cartierul blăjean Barbu Lăutaru: „Greutatea discriminărilor, segregărilor și a maltratării”

Publicat

în

La doi ani de la vizita Papei Francisc în comunitatea din cartierul Barbu Lăutaru, paisprezece copii au trăit emoționantul moment al primirii Primei Împărtășanii Solemne la biserica cu hramul „Sfântul Apostol Andrei și Fericitul Episcop Ioan Suciu”, la Sfânta Liturghie celebrată duminică 13 iunie 2021.

Preasfinția Sa Cristian, Episcop Auxiliar, a vorbit în cuvântul de învățătură despre semnificația acestui moment, amintind de prezența Sfântului Părinte în comunitatea din Barbu Lăutaru, și de mesajul transmis în urmă cu doi ani de Suveranul Pontif, care a avut ecouri nu doar în România ci și în întreaga lume. Cu acel prilej, Papa a cerut iertare în numele Bisericii Catolice romilor din întreaga lume, pentru nedreptățile și discriminările comise împotriva acestor comunități de-a lungul istoriei.

„Am, totuși, o greutate pe inimă. Este greutatea discriminărilor, segregărilor și a maltratării suferite de comunitățile voastre. Istoria ne spune că nici creștinii, nici măcar cei catolici nu au fost străini de răul acesta atât de mare. Pentru aceasta, aș vrea să vă cer iertare. Cer iertare în numele Bisericii Domnului și vouă, pentru momentele în care, de-a lungul istoriei, v-am discriminat, maltratat sau v-am privit într-o manieră greșită, cu privirea lui Cain, și nu cu cea a lui Abel, și nu am știut să vă recunoaștem, să vă prețuim și să vă apărăm în specificitatea voastră”, a spus Papa Francisc, care a invitat comunitatea romă să își împărtășească propriile valori.

La celebrarea euharistică la care au participat un număr însemnat de credincioși, precum și reprezentanți ai autorităților civile județene și locale, fiecare din cei paisprezece copii au primit câte o binecuvântare apostolică nominală, transmisă în numele Sfântului Părinte de Nunțiul Apostolic în România, Excelența Sa Miguel Maury Buendia.

Lucrările pentru construirea bisericii din Barbu Lăutaru au început la 15 februarie 2019, piatra de temelie a acesteia fiind sfințită pe data de 1 octombrie 2017 de Eminența Sa Cardinalul Leonardo Sandri, Prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale.

Ridicată pe locul fostei mori a Mitropoliei, biserica cu hramul „Sfântul Apostol Andrei și Fericitul Episcop Ioan Suciu” a fost realizată într-un timp record. Lucrările au fost realizate cu sprijinul financiar al Bisericii Române Unite cu Roma, al Consiliului Județean Alba, al Primăriei Municipiului Blaj, precum și cu ajutorul donațiilor private.

Sfințirea bisericii a avut loc pe data de 19 mai 2019, cu două săptămâni înaintea vizitei Papei Francisc, fiind oficiată de Preasfinția Sa Claudiu Lucian Pop, la acea dată Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore.

Barbu Lăutaru este cel mai vechi cartier de romi din Blaj, iar Biserica Română Unită a desfășurat de-a lungul timpului o constantă activitate spirituală și socială în sprijinul acestei comunități. Unul dintre cei mai preocupați de acordarea asistenței spirituale romilor din Blaj a fost Fericitul Episcopul Martir Ioan Suciu. Născut la Blaj, Ioan Suciu a copilărit alături de mulți copii romi, iar după încheierea studiilor și-a dedicat o parte din activitate pentru sprijinirea acestei comunități. Cel cunoscut ca „episcopul tinerilor” a desfășurat acțiuni de catehizare cu tinerii romi. Așa se face că mulți contemporani își amintesc de excursiile pe care tânărul episcop le făcea împreună cu tinerii romi sau de meciurile de fotbal pe care le juca cu aceștia.

Data de 2 iunie 2019 rămâne întipărită în inimile românilor. Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică l-a primit cu dragoste pe Succesorul Sfântului Petru și a trăit un eveniment unic și mult așteptat: beatificarea celor Șapte Fericiți Episcopi Martiri Greco-Catolici Români, pe Câmpia Libertății din Blaj. Ziua istorică s-a încheiat cu întâlnirea Sanctității Sale Papa Francisc cu comunitatea romilor din cartierul Barbu Lăutaru, unde s-a reafirmat grija Bisericii Catolice față de periferiile existențiale ale societății noastre.

Biroul de presă al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș


Actualitate

Femeie de 49 de ani cercetată de polițiști, după ce i-a furat telefonul mobil unei minore, în timp ce se aflau la Baza de Agrement din Blaj

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 17.50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați de către o minoră, în vârstă de 14 ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că i-a fost sustras telefonul mobil, în timp ce se afla în incinta unei baze de agrement.

În urma activităților investigativ-operative efectuate, polițiștii au identificat persoana care ar fi sustras telefonul mobil, fiind vorba despre o femeie, în vârstă de 49 de ani, din municipiul Blaj.

Telefonul mobil a fost recuperat și predat tinerei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în vederea documentării întregii activități infracționale.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj