Administrație
Peste 2 milioane de lei investiți în modernizarea completă a opt străzi din Tiur și a cartierului Hula din Blaj

Proiectul de modernizare şi reabilitare în arealul municipiului Blaj, denumirea corectă a investiţiei, a vizat străzile Inochentie Micu Clain, Horea şi Cloşca, din cartierul Hula, precum şi a cinci străzi din localitatea componentă Tiur. Lucrările, care au început vara trecută, au durat aproximativ un an, la finalul acestora locuitorii de pe străzile respective devenind beneficiarii unei infrastructuri complete. Practic, la sistemul rutier lucrările au constat în turnarea straturilor de balast şi piatră, peste care au fost adăugate două straturi de asfalt. De asemenea, au fost construite rigole şi podeţe la fiecare intrare în curţi şi proprietăţi, iar pe trotuare au fost montate dale.
Concret, în cifre, investiţia contabilizează 3,5 kilometri de drum asfaltat, 3 kilometri de rigole betonate, 700 metri liniari de rigole prefabricate şi 2.500 mp de pavaje. Valoarea totală a lucrărilor este de 2,1 milioane lei (fără TVA), acestea fiind executate din bugetul propriu al municipiului Blaj. Recepţia lucrării va fi făcută la finalul lunii august.„Lucrările de modernizare vor continua pentru că infrastructura rutieră este foarte importantă. Noi avem pregătiţi, pentru fiecare an, câte un lot de străzi care vor fi reabilitate, acestea fiind stabilite în funcţie de vechimea intervenţiilor efectuate pe arterele respective”, afirmă Gheorghe Valentin Rotar, primarul municipiului Blaj.
Al treilea lot de străzi care se află în procedură de licitaţie vizează reabilitarea completă a străzilor Plopilor, Petofi Şandor, Gheorghe Magheru, Horea 2 şi a altor două străzi din Tiur.
Investiţia se ridică la peste 4,3 milioane de lei, va fi finanţată din bugetul local, iar lucrările vor începe anul viitor.
Administrație
Parcarea amenajată în curtea interioară a blocurilor din zona Pieței Mici din Blaj a fost finalizată
Încă o parcare a fost construită în Municipiul Blaj în locul garajelor demolate în curtea interioară a blocurilor de locuințe din zona Pieței Mici din Blaj, a anunțat vineri, 5 iunie 2026, primarul Gheorghe Valentin Rotar.
„Ne reîntâlnim din nou în zona Gării, în curtea interioară a blocurilor din zona Pieței Mici. Suntem la finalizarea lucrării. Ieri am marcat locurile de parcare.
Astăzi montăm gazonul pentru că trebuie să schimbăm un pic și aspectul zonei și să fie un pic de verde, nu putem doar cu dale și betoane.
Pomii pe care vom planta aici în gazon vor fi câțiva tei, dar nu putem să-i plantăm decât doar în luna octombrie, pentru că perioada anului în care ne aflăm nu este prielică pentru relocarea acestora și pentru plantarea lor.
Este o lucrare cu valoarea de aproximativ 200.000 de lei, pe care am realizat-o într-o lună și o săptămână. Dacă vă aduceți aminte, aici era plin de garaje, unele arătau destul de rău, destul de urât.
Am realizat un număr de 54 de locuri de parcare în întreaga curte interioară, și vom continua aceste lucrări de demolare a garajelor, urcând în sus spre blocul Turn. Avem locații mai mici, în acest an vom finaliza aceste locații cu 3 garaje, 4-5-6 garaje, după care anul viitor vom face aceeași lucrare, dar în cartierul de blocuri Andrei Mureșanu și la blocurile ANL și pe Câmpia Libertății.
Încet, încet încercăm să structurăm, să finalizăm, să modernizăm tot ceea ce înseamnă curțile interioare ale blocurilor, împrejurul bloculor, după montarea și a containerelor supra și subterane de gunoi.
Aceste parcări schimbă cu totul aspectul acestor zone care nu era chiar plăcut și nu era la standardul pe care noi ne-l doream. Toate aceste parcări care le facem în zona rezidențială, în următorii 2 ani de zile vor fi gratis, după care vom aplica o taxă simbolică pentru rezervarea lor, după un anumit program.
Deci până în 2028 – așa am discutat cu cetățenii în dezbaterele care le-am avut când am introdus sistemul de parcări – aceste parcări vor fi gratis și credem că e corect și este normal să fie așa”, a transmis primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar într-o postare în mediul online.
Administrație
De luni, 1 iunie 2026, în zona blocurilor de locuințe din Municipiul Blaj vor funcționa exclusiv insulele ecologice subterane și supraterane
Primăria Municipiului Blaj informează cetățenii că, începând cu data de 1 iunie 2026, colectarea deșeurilor menajere în zona blocurilor se va realiza exclusiv prin intermediul insulelor ecologice digitalizate, subterane și supraterane, amplasate pe raza Municipiului.
În consecință, vechile containere de colectare a deșeurilor, care au funcționat temporar în paralel cu sistemul de eco-insule, vor fi retrase și nu vor mai putea fi utilizate.
Pentru accesul la insulele ecologice, locuitorii din zona blocurilor care nu și-au ridicat încă cartela de acces sunt invitați să se prezinte la sediul operatorului de salubritate SC Greendays SRL, situat pe Bulevardul Republicii nr. 31, în vederea preluării acesteia.
Cartela se eliberează personal, pe baza unui act de identitate valabil. Odată cu ridicarea cartelei, utilizatorii vor primi și Regulamentul privind asumarea obligațiilor de colectare separată a deșeurilor de către utilizatorii insulelor ecologice subterane și supraterane tip II, instalate pe raza Municipiului Blaj.
Prin semnarea documentelor de predare-primire, utilizatorul confirmă luarea la cunoștință și asumarea prevederilor regulamentului.
Pentru informarea cetățenilor, Primăria Municipiului Blaj pune la dispoziție situația completă a insulelor ecologice digitalizate, precum și lista blocurilor arondate fiecărei eco-insule.
Atenție! Începând cu data de 1 iunie 2026, deșeurile generate de locuitorii din zona blocurilor vor putea fi depuse numai în insulele ecologice subterane și supraterane. Depozitarea deșeurilor în afara spațiilor special amenajate este interzisă.
Persoanele care abandonează deșeuri lângă eco-insule sau în alte locuri neautorizate vor fi identificate cu ajutorul sistemelor de supraveghere video și sancționate contravențional, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
Administrație
25-29 mai 2026: Măsurători cadastrale în vederea întăbulării gratuite a terenurilor extravilane din zona „Izvoarele”
Primăria Municipiului Blaj, în parteneriat cu S.C. AMNV GEOCAD S.R.L., în calitate de prestator autorizat, anunță începerea măsurătorilor cadastrale în vederea înscrierii gratuite a imobilelor în cartea funciară, prin Programul național de cadastru sistematic.
Măsurătorile în teren vor avea loc conform următorului grafic :
– DATA: 25-26 Mai 2026, Sector nr. 106 – Tarla “Între Păduri” și „Sub Boaghea” din Izvoarele.
– DATA: 27-29 Mai 2026, Sector nr. 25, Tarla „Gura Cărpiniș” și „Pîrva” din Izvoarele.
Deținătorii de terenuri din zonele specificate sunt obligați să permită accesul prestatorului în vederea executării măsurătorilor, să prezinte actele de proprietate echipelor care realizează interviurile și să participe la identificarea limitelor imobilelor.
Informați suplimentare le puteți obține la:
– Prestator: SC AMNV GEOCAD SRL , tel: 0740562864, Program: 09:00-15:00 (L-V).
– Compartimentul Cadastru – Primăria Blaj, tel. 0748889803 / Program 08:00-16:00 (L-V).
-
Din Județacum 2 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | blajinfo.ro
-
Mondenacum 10 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | blajinfo.ro
-
Actualitateacum 3 luni
Mesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | blajinfo.ro
-
Actualitateacum 8 luni
Amenzi de peste 8.600 de lei, 2 permise de conducere reținute și 2 certificate de înmatriculare retrase, în urma unei acțiuni cu efective mărite organizată la Blaj
-
Actualitateacum 8 luni
MESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | blajinfo.ro
-
Mondenacum 10 luni
Nume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | blajinfo.ro
-
Actualitateacum 8 luni
Ansamblul Folcloric „Valea Târnavelor” Blaj, prestație excelentă în cadrul spectacolului „Autentic Românesc”, pe scena Sălii Palatului din Capitală
-
Economieacum 8 luni
Locuri de muncă disponibile în comuna SÂNCEL, la data de 21 octombrie 2025



Pioneer
30.12.2019 la 21:26
Am înțeles că se modernizează complet aceste străzi dar am niște întrebări:
De ce scurgerea pluvială se face cu șanțuri betonate ca pe timpul romanilor antici și nu prin introducerea unei conducte subterane cu niște guri unde apa poate fi colectată ca toate orașele civilizate?
Aceste șanțuri se vor transforma în coșuri de gunoi în toată regula și ocupă spaziu prezios pentru alte infrastructurii subterane precum canalizațiile pentru cablurile care stau atârnate pe stâlpi inestetici de parcă suntem într-un sat din Africa centrală! Nu se poate numi modernizare completă fară scurgere pluvială subterană și canalizații tehnice!