Rămâi conectat

Actualitate

Lucrările de reabilitare a Câmpiei Libertății din Blaj vor fi finalizate până în 10 mai 2018

Publicat

în

Lucrările de reabilitare, modernizare și gazonare a Câmpiei Libertății din Blaj au intrat pe ultima sută de metri. Potrivit primarului Gheorghe Valentin Rotar, acestea vor fi recepționate luna viitoare, astfel că în data de 10 mai 2018, obiectivul va fi inaugurat în noua prezentare. În total, investiția s-a ridicat la 5 milioane de lei, suportată în parteneriat cu Consiliul Județean Alba.

În aceste zile pe Câmpia Libertății se lucrează la curățarea chimică a Ansamblului Monumental Gloria și a celor 26 de busturi de bronz, reparații la socluri, pentru ca apoi să se treacă la instalarea iluminatului arhitectural pentru fiecare dintre aceste elemente. Ansamblul monumental ”Gloria”, un monument de piatră, înalt de 18 metri, a fost ridicat în anul 1977, iar pe el stă scris ”La 15 mai 1848, pe Câmpia Libertății, reprezentanții poporului român au rostit răspicat dorința arzătoare a realizării unității naționale a statului național român, visul de aur al unor veacuri de suferință și luptă prin istoricele cuvinte: ”. Monumentul mai este compus din statuile a trei tinere fete, turnate din bronz, care reprezintă cele trei mari provincii istorice românești: Moldova, Muntenia și Ardealul.

Astăzi, gazonul de pe suprafața Câmpiei Libertății arată impecabil, întreținut de un sistem de irigații, iar în centru a fost montat cu catarg nou, înalt de 25 de metri și semnalizat corespunzător avioanelor. Pe el va fi arborat un drapel făcut la comandă, de 9/6 metri, vizibil din orice punct al întregii întinderi de peste 55.000 de metri pătrați. În șase puncte distincte pe suprafața câmpiei există acum puncte de alimentare la curent electric, astfel se vor putea conecta mai ușor scenele diverselor evenimente ce vor avea loc aici. (Pe Câmpia Libertății se desfășoară, din 2013, Blaj aLive, unul dintre cele mai mari festivaluri din județul Alba). Aleile carosabile și pietonale au fost reamenajate, s-au amplasat băncile și corpurile de iluminat iar canalul colector a fost mascat cu un pod de lemn masiv.

Potrivit autorităților locale, toate finisajele vor fi puse la punct până în data de 10 mai, pentru ca în 12 mai, pe Câmpia Libertății să fie condus președintele României, Klaus Iohannis, pentru depuneri de coroane, la 170 de ani de la Marea Adunare Națională le aici.


Actualitate

Femeie de 49 de ani cercetată de polițiști, după ce i-a furat telefonul mobil unei minore, în timp ce se aflau la Baza de Agrement din Blaj

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 17.50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați de către o minoră, în vârstă de 14 ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că i-a fost sustras telefonul mobil, în timp ce se afla în incinta unei baze de agrement.

În urma activităților investigativ-operative efectuate, polițiștii au identificat persoana care ar fi sustras telefonul mobil, fiind vorba despre o femeie, în vârstă de 49 de ani, din municipiul Blaj.

Telefonul mobil a fost recuperat și predat tinerei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în vederea documentării întregii activități infracționale.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj