Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Ioana Carmen Sălcudean, eleva din Blaj care a luat nota ZECE la BACALAUREAT: „Nu am învățat pentru note și nu am luat meditații”

Publicat

în

Ioana Carmen Sălcudean, absolventă a Colegiului Național ”Inochenție Micu Clain” din Blaj, care a obținut media 10 la examenul de Bacalaureat, declară că vrea să urmeze Facultatea de Farmacie din cadrul UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca. În mod ironic, și în cazul ei, notele de la examenul maturității nu contează la admitere.

Ioana Carmen Sălcudean este unul dintre cei cinci absolvenți din Alba care a reușit să obțină zece pe linie la Bacalaureat.

”Vreau să încep prin a spune că sunt o persoană emotivă și, în multe situații, cam pesimistă, așa că pregătirea pentru examenul de BAC mi-a dat ceva bătăi de cap. În general sunt foarte critică cu mine însămi si nu mă prea pricep la autoevaluare, iar în ceea ce privește încrederea în forțele proprii, aș mai avea de lucrat. Am trecut prin numeroase momente de panică în care nu eram sigură pe ceea ce știu, dar am reușit să le depășesc și am devenit încrezătoare, bineînțeles, și datorită sprijinului din partea familiei și a prietenilor mei, care au avut deplină încredere în mine și cărora le mulțumesc. Mereu mi-am dorit să am rezultate bune în școală și în toate activitățile școlare și extrașcolare care au necesitat ambiție și implicare din partea mea și nu am învățat strict pentru notele ce le-am avut, ci pentru a agonisi un bagaj cât mai mare de cunoștințe din toate domeniile, deoarece nu poți ști niciodată când ai nevoie de o informație din arsenalul acumulat”, a spus Ioana Carmen Sălcudean, contactată de ziarulunirea.ro și întrebată despre reușita sa la examenul de Bacalaureat 2017.

Ea a învățat în toți anii, iar pentru un astfel de rezultat a avut nevoie de  ”muncă, perseverență și sacrificiu”, care sunt ”elemente-cheie”

”Atâta timp cât am pus bazele cunoștințelor mele în cei trei ani de liceu, în ultimul an doar am aprofundat ceea ce am învățat până atunci, iar cu materia de clasa a XII-a am fost mereu la zi. Ca și în cazul majorității elevilor, stresul și panica nu au întârziat să apară în luna de dinaintea examenului, în care m-am mobilizat și am insistat asupra aspectelor pe care nu eram sigură, așa că până în ziua examenelor am apucat să îmi clarific toate detaliile”, a mai spus absolventa.

Meditații nu a luat niciodată, iar cu această ocazie vrea să mulțumească profesorilor care au pregătit-o.

”Examenul mi s-a părut de nivel mediu, poate chiar spre ușor. Aveam mari emoții pentru proba la limba română, unde e vorba de foarte multă subiectivitate în corectare, așa că nu mă așteptam la nota maximă. Când am văzut că subiectul este foarte accesibil, m-am relaxat, m-am concentrat și mi-am pus în ordine toate ideile pe care le aveam, deoarece înaintea probei fusesem foarte stresată și simțeam cum toate informațiile mi se amestecă în cap. Mă așteptam la o notă mare la matematică și biologie, materii la care am lucrat cu plăcere în toți anii și am mers relativ relaxată la examene, iar rezultatele au fost pe măsură. Însă nota la limba română a fost peste așteptările mele, iar faptul că am obținut media maximă este o realizare pentru mine, deoarece simt că mi-a fost valorificată munca din cei 4 ani”, a mai spus Carmen.

Ea a ales, din clasa a IX-a, specializarea Științe ale Naturii, deoarece știa că vrea să urmeze Facultatea de Farmacie din cadrul UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca.

”Urmează să susțin luna aceasta examenul de admitere, deoarece media de la bacalaureat nu are nicio pondere în media finală pentru admitere, deși, în mod ironic, în cazul meu m-ar fi ajutat mult. În ultimul an mi-am împărțit munca între materiile pentru bac și cele pentru admitere, dar nu am ezitat să alternez învățatul cu activități relaxante și sport. Pentru viitor, îmi doresc să am oportunitatea unei burse de studiu în străinătate pe parcursul facultății și să călătoresc cât mai mult, însă îmi propun să profesez în țară, deoarece avem o mulțime de oameni inteligenți al căror potențial este exploatat în afară, în țările bine dezvoltate, ceea ce este trist pentru noi și consider că România încă își pune speranța în generațiile tinere, care îi pot schimba viitorul într-unul înfloritor. Avem o țară bogată care nu merită să fie părăsită, ci să ne străduim să o readucem pe culmi de glorie”, a mai spus Carmen.

Potrivit unui raport trimis, miercuri, de Inspectoratul Școlar Județean Alba, procentul de promovabilitate la Bacalaureat, la nivelul județului, înainte de contestații, este de 79,76%, mai mare decât anul trecut când a fost 72,73%.

Potrivit sursei citate, la examen s-au înscris 2.620 de elevi, dintre care au fost prezenți 2.520, iar promovați 2.010. În Alba au fost acordate, în total, 301 note de zece.


Învățământ-Cultură

Performanță deosebită obținută de Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, la etapa națională a Olimpiadei de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat”

Publicat

în

Între  26 și 30 mai 2026, elevii Foca Sara (X D), Sărătean Andrei (X D) și Baba Bogdana (X C) au reprezentat cu o demnitate exemplară nu doar colegiul, ci și întreg județul Alba la Olimpiada Națională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” (Secțiunea I), desfășurată la Târgu Mureș.

Parcursul lor a fost unul cu adevărat remarcabil. După o fază a grupelor extrem de disputată, în care au învins echipe puternice din Vaslui, Vrancea și au reușit o victorie strălucită în fața reprezentativei din Cluj (una dintre marile favorite ale competiției), tinerii noștri s-au calificat în faza eliminatorie de pe o poziție de top, într-un turneu de un nivel valoric extraordinar de ridicat.

Deși drumul lor în competiție s-a oprit în optimi în fața echipei din Hunedoara, elocința, maturitatea și fair-play-ul lor nu au trecut neobservate. Juriul i-a recompensat cu un Premiu Special, o recunoaștere directă a modului în care au impresionat arbitrii prin coeziune și un spirit de echipă desăvârșit – demonstrând că, dincolo de argumente, dezbaterile sunt despre unitate și respect.

„Suntem profund mândri de voi și de modul în care ați onorat numele școlii noastre! Alese mulțumiri și felicitări cadrelor didactice coordonatoare, prof. Solomon Adrian și prof. Comșa Ana, pentru dăruirea, ghidarea și dedicarea extraordinară cu care i-au susținut pe drumul spre excelență!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Lavinia Țiplea, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, Mențiune și Medalie de Argint la etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice

Publicat

în

Lavinia Țiplea, elevă în clasa a IX-a D, la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la etapa națională a Olimpiade de Limbi Clasice, unde a obținut o Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

„Non sine labore victoria venit! Rezultat remarcabil pentru Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” la Olimpiada Națională de Limbi Clasice!

În perioada 21–24 mai 2026, municipiul Tulcea a găzduit etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice, competiție la care au participat peste 260 de elevi din întreaga țară, pasionați de studiul limbilor și culturii clasice.

Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” s-a remarcat din nou prin rezultate deosebite. Eleva Lavinia Țiplea, din clasa a IX-a D, a obținut Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

Rezultatul Laviniei se adaugă celorlalte distincții obținute de elevii colegiului în cadrul competițiilor naționale din acest an școlar, demonstrând încă o dată nivelul ridicat al pregătirii academice și preocuparea constantă pentru excelență.

Felicitări Laviniei și tuturor elevilor care reprezintă cu succes colegiul nostru, precum și profesorilor coordonatori care contribuie, prin muncă și dedicare, la formarea unor elevi performanți!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Theodora Chelarescu, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, PREMIUL III la etapa națională a Olimpiadei de Cultură și Spiritualitate Românească

Publicat

în

Theodora Chelarescu, elevă în clasa a XII-a C la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la Olimpiada Națională de Cultură și Spiritualitate Românească, desfășurată în perioada 20–23 mai 2026, la Satu Mare. Ea a reprezentat cu onoare județul Alba și a urcat pe podiumul premianților, obținând locul al III-lea.

„Un suflet ales, înzestrată cu talent și sensibilitate, modestie și cumințenie, Theodora a crescut frumos, iar anul acesta a cules roadele muncii și perseverenței sale, la cea de-a treia participare la această competiție.

Îi apreciem calitățile, rezultatele și efortul depus și îi mulțumim pentru că a dus numele colegiului nostru pe podiumul unei competiții unde se întâlnesc tineri deosebiți, care știu să îmbine, cu inteligență și sensibilitate, cultura, literatura și spiritualitatea în lucrări de excepție.

Profesori coordonatori:

Carmen Simu – diriginte și profesor de Limba și literatura română

Mariana Borșan – profesor de Religie ortodoxă

Felicitări, Theodora!

Felicitări și tuturor celor care îi îndrumă pașii spre bine și frumos!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj