Rămâi conectat

Actualitate

In Memoriam, Ion Brad

Publicat

în

Poate puțini știu despre inițiativa lăudabilă a scriitorului Ion Brad (ultimul preşedinte al Societăţii de lectură „Timotei Cipariu”, a elevilor de la Liceul „Sf. Vasile cel Mare”, desfiinţată în 1948) și a fiicei regretatului poet Radu Brateș, doamna Lili Biriș, de reînființare a Societății de lectură a elevilor de la Colegiul Național „I. M. Clain”, pentru ca tinerii să redescopere importanța valorilor culturale și spirituale ale Blajului.

În vederea realizării acestui proiect de suflet al scriitorului Ion Brad, s-a implementat pe data de 15 martie 2013 un parteneriat între Colegiului Naţional „I. M. Clain” Blaj și Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf. Vasile cel Mare”, evenimentul fiind situat, în mod fericit, sub auspiicile unei omagieri centenare a dascălului Gh. I. Biriș, personalitate importantă a Blajului din perioada interbelică. Astfel s-a constituit Societatea de lectură „Radu Brateș” (preluând pseudonimul literar al lui Gh. I. Biriș), care îl va avea ca președinte onorific pe Excelența Sa, Ion Brad.

Născut la 8 noiembrie 1929 la Pănade, Ion Brad a fost elev al Liceului Teologic Greco-Catolic „Sf. Vasile cel Mare” din Blaj și a făcut parte din ultima generație a liceului de dinainte de 1948, când comuniștii, veniți la putere, au desființat învățământul greco-catolic și au scos Biserica Română Unită în afara legii. Între 1948-1952 a urmat cursurile Facultății de Filologie din Cluj. După absolvirea facultății a rămas până în 1955 la Cluj, unde a reușit, ca secretar al Uniunii Scriitorilor, reabilitarea lui Ion Agârbiceanu. În 1955 s-a mutat la București, unde a devenit redactor șef al revistei pentru copii și preadolescenți, „Cravata roșie”, iar din 1958, redactor șef al revistei „Luceafărul”.

Redutabil cărturar format la Școlile Blajului, om de aleasă și vastă cultură, Ion Brad a fost ambasador al României la Atena (1973-1982), apoi, revenit în țară, a ajuns directorul Teatrului Nottara din București între anii 1984-1990. Prin funcțiile avute, are privilegiul să cunoască numeroase persoane importante atât la nivel de stat, cât și din lumea scriitorilor. Printre cei mai apropiați de sufletul său au fost Lucian Blaga, Ion Agârbiceanu, Adrian Păunescu, Emil Isac, Liviu Rebreanu, Tudor Arghezi, Marin Sorescu și mulți alții, care au fost fascinați de scânteierea ochilor săi vii, pătrunzători, cuceriți definitiv de pasiunea cititului și a cercetării și, poate, în egală măsură, de firea lui blândă.

Scriitor prolific, Ion Brad a abordat diferite domenii de activitate literară: poezie, proză, dramaturgie, memorialistică și critică literară. A publicat numeroase volume nu numai în limba română, ci și în alte limbi străine, care i-au adus prestigioase premii. În anul 1959 a primit premiul Academiei Române pentru volumul de versuri „Cu timpul meu”, în 1972 – Premiul Uniunii Scriitorilor pentru volumul „Cele partru anotimpuri”, iar în 1999 i-a fost decernat Premiul de Poezie la Festivalul Internațional „Lucian Blaga”.

S-a stins din viață la venerabila vârstă de 89 de ani, pe data de 6 februarie 2019, la capătul unei călătorii lungi și anevoioase, lăsând în urmă o operă vastă și memorabilă prin care devine un adevărat model cultural pentru tinerii din societatea contemporană.

Sit tibi terra levis!

Prof. Ioan Tomoiagă,
Director al Colegiului Naţional „I. M. Clain” Blaj


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 27 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce a sustras un autoturism din localitatea Mogoș și l-a condus băut și fără permis

Publicat

în

Ieri, 12 iunie 2026, în jurul orei 13.00, polițiștii Postului de Poliție Mogoș au fost sesizați de către un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din comuna Mogoș, cu privire la faptul că autoturismul său a fost sustras, din curtea locuinței.

Pe parcursul deplasării spre locuința bărbatului, polițiștii au observat pe DC 151, autoturismul în cauză și au procedat la oprirea acestuia.

Autoturismul era condus de către un tânăr de 27 ani, din municipiul Blaj.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere, pentru nicio categorie de vehicule.

Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultând valoarea de 0,50 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de tânărul de 27 de ani, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

În cursul zilei de azi, 13 iunie 2026, acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj