Rămâi conectat

Actualitate

În două-trei săptămâni, lucrările la proiectul de reabilitare a Câmpiei Libertății din Blaj vor fi finalizate

Publicat

în

Reabilitarea Câmpiei Libertății din Blaj a intrat pe ultima sută de metri. Investiția de aproximativ 3,5 milioane de lei, demarată în luna iulie a anului trecut, se apropie de final.

Potrivit dirigintelui de șantier, inginerul Pintea, în două-trei săptămâni, lucrările la proiectul de reabilitare se vor încheia, în curs de desfășurare rămânând cel de regazonare a câmpiei, perioada propice acestei etape fiind în lunile octombrie-noiembrie.

Iată și stadiul la zi al lucrărilor: cei aproximativ 6.000 de mp de alei carosabile sunt finalizați în proporție de 99%, cei 1.400 de mp de alei pietonale, în proporție de 60%.

Refacerea împrejmuirii existente este gata, la cea nouă, dinspre grădiniță, se lucrează acum, jumătate fiind finalizată. În curs de finalizare se află și podina de lemn de stejar, ce străjuiește aleea principală de promenadă, mărginită de jardiniere pentru flori.

Aceeași sursă precizează că, odată finalizate aceste lucrări, se vor monta 69 de bănci și 39 de coșuri de gunoi, pe structură metalică, îmbrăcate în lemn de stejar.

În perioada următoare se va proceda și la montarea porților de acces, cea principală, metalică, unde s-a preluat motivul dansatorilor de la gardul original, și cea din lemn masiv, dinspre piață.

Iluminatul obiectivului va fi asigurat prin cei 42 de stâlpi cu câte două corpuri, deja montați. În ceea ce privește gazonarea Câmpiei Libertății, sunt în plină desfășurare lucrările la sistemul de irigație, urmând a se proceda la nivelarea suprafeței pentru însămânțare. Mai rămâne de amplasat catargul pentru drapel și Câmpia Libertății, care nu a mai beneficiat de o reabilitare din anul 1976, va fi gata să intre în anul centenar.

De asemenea, Ansamblul ”Gloria” și cele 26 de busturi de bronz ale pașoptiștilor vor fi iluminate arhitectural.

Proiectul ”Amenajare ansamblu Câmpia Libertății și împrejmuire” vizează 50.400 metri pătrați de teren. Ce s-a realizat aici, în puțin peste un an, este cu adevărat uimitor. Având în vedere că anul viitor se împlinesc și 170 de ani de la Marea Adunare Națională de pe Câmpia Libertății (3-15 mai 1848), am certitudinea că acest obiectiv va fi prins măcar în unul dintre proiectele ce vizează sărbătorirea Centenarului Marii Uniri.

Fără a minimaliza importanța anului 2018 din acest punct de vedere, investiția în Câmpia Libertății, ocazionată poate și de această aniversare, lasă Blajului un obiectiv cu o ținută aliniată restului municipiului, cochet și ”pus la rând”, cum am auzit un localnic descriindu-l.


Actualitate

Femeie de 49 de ani cercetată de polițiști, după ce i-a furat telefonul mobil unei minore, în timp ce se aflau la Baza de Agrement din Blaj

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 17.50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați de către o minoră, în vârstă de 14 ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că i-a fost sustras telefonul mobil, în timp ce se afla în incinta unei baze de agrement.

În urma activităților investigativ-operative efectuate, polițiștii au identificat persoana care ar fi sustras telefonul mobil, fiind vorba despre o femeie, în vârstă de 49 de ani, din municipiul Blaj.

Telefonul mobil a fost recuperat și predat tinerei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în vederea documentării întregii activități infracționale.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj