Rămâi conectat

Administrație

Gheorghe Rotar, primar Blaj: „Spitalul municipal este pregătit să înceapă lupta cu noul coronavirus!”

Publicat

în

Primarul Blajului, Gheorghe Valentin Rotar spune că Spitalul Municipal este pregătit să înceapă lupta cu noul coronavirus! Primii pacienți cu COVID-19 ar putea fi transferați chiar de mâine. Măsuri draconice pentru protecția personalului.

Faptul că Spitalul municipal Blaj a fost desemnat, prin ordin de ministru, să devină unitate suport în lupta cu noul coronavirus este deja de notorietate, cel puțin printre blăjeni. Vestea a făcut valuri atât în rândul cadrelor medicale cât și în rândul administrației locale dar iată că, potrivit primarului Gheorghe Valentin Rotar, în doar câteva zile, s-a reușit pregătirea unității spitalicești pentru provocarea pe care au primit-o.

De ce Blajul? De ce nu? În ultimii ani s-au pregătit intens, atât administația cât și conducerea spitalului Blaj, și au adus unitatea la un standard de servicii recunoscut la nivelul țării, situându-se în top trei spitale de acest tip din România. Managerul Iacob Suciu avea și are încă planuri mari pentru viitorul acestui spital, pentru a îmbunătăți calitatea actului medical, dotările și condițiile de lucru.

Nu s-au pregătit pentru noul coronavirus, dar noul coronavirus pare să-i fi găsit pregătiți. Cât de pregătiți s-a putut, la nivelul unui spital care, zeci de ani, nu a beneficiar de nicio infuzie financiară de la ministerul sănătății.

„Spitalul municipal Blaj este pregătit să înceapă lupta cu noul coronavirus! Știți foarte bine, nu am fost niciun moment de acord ca unitatea spitalicecască de la noi să devină spital COVID-19 dar în fața ordinului de ministru care ne-a impus această realitate, raportându-ne la tot ceea ce se întâmplă astăzi în România și în lume, am făcut ceea ce știm mai bine: ne-am organziat! Și cred că am făcut-o corect, ba chiar exemplar, în doar câteva zile, înțelegând astfel să respectăm ordinele. În primul rând ne-am asigurat, administrația locală împreună cu conducerea spitalului, că toate condițiile de siguranță sunt îndeplinite pentru a proteja cadrele medicale, cei fără de care speranța vindecării nu există. Avem circuitele bine stabilite, protocoalele de igienizare sunt puse la punct. Echipamentele de protecție, combinezoanele, măștile, ochelarii, mănușile, dezinfectanții, medicamentele etc. toate sunt pe stocul spitalului, suficiente pentru o perioadă de minim 15 zile în condiții de ocupare maximă”, ne-a declarat edilul.

Chiar de mâine ar putea fi transferați la Blaj primii pacienți bolnavi de COVID-19! Pentru început s-au pregătit să se ocupe de ei 40 de cadre medicale și personal din cadrul Spitalului municipal Blaj. La nevoie, personalul propriu va fi completat prin ordinul prefectului, la propunerea DSP Alba.

În cazul în care bolnavii de COVID-19 internați la Blaj vor necesita intervenții chirurgicale, medicii specialiști sunt pregătiți să intervină, urmând să intre și ei in circuitul de izolare de 14 zile. Se va lucra în ture de 12 și 24 de ore și nimeni nu merge apoi acasă ci se va caza la hotelurile din Blaj, care și-au pus în mod gratuit la dispoziție camerele și merită pentru gestul lor menționați și apreciați: Hotel Târnavele, La Vie, Montana Popa.

„De asemenea țin să-i felicit pe toți aceia care au ales să sprijine financiar Spitalul din Blaj și au înțeles că acum e timpul faptelor! Vreau să mulțumesc tuturor blăjenilor care zi de zi își fac datoria la locurile de muncă cât și celor care de acasă respectă toate indicațiile autorităților de stat. Știu că e dificil dar caracterele tari se văd la greu! Îi asigur pe toți că adminsitrația Blajului rămâne în prima linie, își va îndeplini misiunea și împreună cu blăjenii vom face astfel încât totul să se termine cu bine!”, ne-a mai declarat Gheorghe Valentin Rotar.


Publicitate
Un comentariu

Un comentariu

  1. Lara Orian

    04.04.2020 la 13:18

    Minciuni. Spitalul nu e pregatit pentru probleme si boli normale, darămite pentru un virus ca acesta, Covid19.
    De ce vreti sa ne infectați si pe noi? De ce vreți sa infectați si spitalul nostru si oamenii din el? Chiar credeți ca personalul face fata fara echipamente corespunzătoare? Mai bine sa lasati sa decurgă treaba ca si pana acum, nu faceți pe eroii, pentru ca o sa pierdeți multe…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Administrație

Investiție de peste 1,2 milioane de euro în amenajarea unui parc fotovoltaic la Blaj

Publicat

în

Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al Municipiului Blaj sunt în plină desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu și va avea o capacitate instalată de 1 MW.

Primarul Municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a anunțat marți, 23 iunie 2026 că lucrările de amenajare a terenului au început, proiectul aflându-se deja în execuție, chiar dacă demararea acestuia aost întârziată de procedurile de licitație și de contestațiile depuse.

„Este o lucrare care a pornit mai greu, din cauza contestațiilor și a problemelor apărute în cadrul procedurii de achiziție, însă, după clarificarea tuturor aspectelor legate de licitație, lucrările au început și sperăm să fie finalizate în această toamnă”, a declarat primarul Gheorghe Valentin Rotar.

Edilul a subliniat importanța acestei investiții pentru independența energetică a municipiului și a precizat că existența unei capacități proprii de producere a energiei va permite accesarea viitoarelor finanțări destinate sistemelor de stocare.

„Blajul are nevoie de această producție de energie pentru a reduce dependența de fluctuațiile pieței energetice, mai ales în contextul creșterilor și variațiilor mari de preț din ultimii ani. Investim în Blaj, investim în viitorul nostru”, a afirmat primarul.

Primarul Gheorghe Valentin Rotar a precizat că va continua să prezinte cetățenilor stadiul investițiilor aflate în derulare în municipiu, urmând ca în această perioadă să viziteze zilnic unul dintre șantierele importante ale Blajului.


Citește mai mult

Administrație

Parcarea amenajată în curtea interioară a blocurilor din zona Pieței Mici din Blaj a fost finalizată

Publicat

în

Încă o parcare a fost construită în Municipiul Blaj în locul garajelor demolate în curtea interioară a blocurilor de locuințe din zona Pieței Mici din Blaj, a anunțat vineri, 5 iunie 2026, primarul Gheorghe Valentin Rotar.

„Ne reîntâlnim din nou în zona Gării, în curtea interioară a blocurilor din zona Pieței Mici. Suntem la finalizarea lucrării. Ieri am marcat locurile de parcare.

Astăzi montăm gazonul pentru că trebuie să schimbăm un pic și aspectul zonei și să fie un pic de verde, nu putem doar cu dale și betoane.

Pomii pe care vom planta aici în gazon vor fi câțiva tei, dar nu putem să-i plantăm decât doar în luna octombrie, pentru că perioada anului în care ne aflăm nu este prielică pentru relocarea acestora și pentru plantarea lor.

Este o lucrare cu valoarea de aproximativ 200.000 de lei, pe care am realizat-o într-o lună și o săptămână. Dacă vă aduceți aminte, aici era plin de garaje, unele arătau destul de rău, destul de urât.

Am realizat un număr de 54 de locuri de parcare în întreaga curte interioară, și vom continua aceste lucrări de demolare a garajelor, urcând în sus spre blocul Turn. Avem locații mai mici, în acest an vom finaliza aceste locații cu 3 garaje, 4-5-6 garaje, după care anul viitor vom face aceeași lucrare, dar în cartierul de blocuri Andrei Mureșanu și la blocurile ANL și pe Câmpia Libertății.

Încet, încet încercăm să structurăm, să finalizăm, să modernizăm tot ceea ce înseamnă curțile interioare ale blocurilor, împrejurul bloculor, după montarea și a containerelor supra și subterane de gunoi.

Aceste parcări schimbă cu totul aspectul acestor zone care nu era chiar plăcut și nu era la standardul pe care noi ne-l doream. Toate aceste parcări care le facem în zona rezidențială, în următorii 2 ani de zile vor fi gratis, după care vom aplica o taxă simbolică pentru rezervarea lor, după un anumit program.

Deci până în 2028 – așa am discutat cu cetățenii în dezbaterele care le-am avut când am introdus sistemul de parcări – aceste parcări vor fi gratis și credem că e corect și este normal să fie așa”, a transmis primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar într-o postare în mediul online.


Citește mai mult

Administrație

De luni, 1 iunie 2026, în zona blocurilor de locuințe din Municipiul Blaj vor funcționa exclusiv insulele ecologice subterane și supraterane

Publicat

în

Primăria Municipiului Blaj informează cetățenii că, începând cu data de 1 iunie 2026, colectarea deșeurilor menajere în zona blocurilor se va realiza exclusiv prin intermediul insulelor ecologice digitalizate, subterane și supraterane, amplasate pe raza Municipiului.

În consecință, vechile containere de colectare a deșeurilor, care au funcționat temporar în paralel cu sistemul de eco-insule, vor fi retrase și nu vor mai putea fi utilizate.

Pentru accesul la insulele ecologice, locuitorii din zona blocurilor care nu și-au ridicat încă cartela de acces sunt invitați să se prezinte la sediul operatorului de salubritate SC Greendays SRL, situat pe Bulevardul Republicii nr. 31, în vederea preluării acesteia.

Cartela se eliberează personal, pe baza unui act de identitate valabil. Odată cu ridicarea cartelei, utilizatorii vor primi și Regulamentul privind asumarea obligațiilor de colectare separată a deșeurilor de către utilizatorii insulelor ecologice subterane și supraterane tip II, instalate pe raza Municipiului Blaj.

Prin semnarea documentelor de predare-primire, utilizatorul confirmă luarea la cunoștință și asumarea prevederilor regulamentului.

Pentru informarea cetățenilor, Primăria Municipiului Blaj pune la dispoziție situația completă a insulelor ecologice digitalizate, precum și lista blocurilor arondate fiecărei eco-insule.

Atenție! Începând cu data de 1 iunie 2026, deșeurile generate de locuitorii din zona blocurilor vor putea fi depuse numai în insulele ecologice subterane și supraterane. Depozitarea deșeurilor în afara spațiilor special amenajate este interzisă.

Persoanele care abandonează deșeuri lângă eco-insule sau în alte locuri neautorizate vor fi identificate cu ajutorul sistemelor de supraveghere video și sancționate contravențional, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj