Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

“Farul de lumină” al comunei Cenade – “Ion Agârbiceanu“ – 132 de ani de la naştere

Publicat

în

ion-agarbiceanuPrimăria comunei Cenade, la iniţiativa primarului Ilie Neamţu, împreună cu Şcoala gimnazială I-VIII “Ion Agârbiceanu”, al cărei director, prof. Ilie Blaga, a mobilizat în mod exemplar cadrele didactice şi elevii şcolii, secondaţi de Despărţământul ASTRA Blaj şi Cercurile ASTRA din Biia, Cergău Mare, Valea Lungă, Pănade, au omagiat ziua de naştere a celui mai erudit fiu al comunei, care prin faima dobândită a devenit  farul de lumină al cenăzenilor, precum şi al întregii comunităţi din Transilvania.

A fost un moment evocator în spirit românesc demn de o asemenea personalitate care s-a ridicat din acest sat, urmându-şi calea care i-a fost pre­destinată. Bunicul dinspre tată, Vasile Boariu, era pădurar în satul Agârbiciu, judeţul Sibiu, tatăl era “vigil silvic”, adică pădurar, cu dragoste de carte, mama Ana, născută Olariu, nu ştia carte. Porecla “a lui Agârbiceanu” a devenit nume.
A urmat studii gimnaziale la Blaj, apoi Facultatea de Teologie din Budapesta (1900-1904). În 1901 se înscrie şi la Facultatea de Litere tot la Budapesta, Secţia de limbi clasice şi  istorie. A fost preot paroh în Bucium-Saşa (1906-1910), apoi în Orlat, judeţul Sibiu (1910-1919), director al ziarelor “Patria” şi “Tribuna” din Cluj. A fost senator şi vicepreşedinte al Senatului României, membru al Academiei Române din 1955. A luat premiul naţional pentru proză în anul 1927, multe ordine şi medalii ale acelor timpuri. În concluzie, a fost un mare scriitor, ziarist, romancier, parlamentar, academician şi nu în ultimul rând preot greco-catolic.
Sunt de apreciat cei care au organizat frumoasa evocare precum şi prezenţa participanţilor de pe cele două Târnave, care au ţinut să fie lângă “bustul” din faţa Şcolii al marelui cărturar, care prin tot ce a făcut pentru cultura poporului român merită recunoştinţa  tuturor.
Nu pot să închei scurta prezentare a celui care a scris romanul “Arhanghelii” şi nuvela “Fefe­­leaga” (două din capodoperele sale) fără a menţiona şi de frumoasa prietenie care l-a legat de un alt titan al literaturii noastre,  marele filosof Lucian Blaga.  Eu consider că aceste două somităţi sunt principalele simboluri ale judeţului nostru, care prin operele lor literare şi-au adus o contribuţie majoră la îmbogăţirea tezaurului cultural al ţării.


Învățământ-Cultură

Performanță deosebită obținută de Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, la etapa națională a Olimpiadei de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat”

Publicat

în

Între  26 și 30 mai 2026, elevii Foca Sara (X D), Sărătean Andrei (X D) și Baba Bogdana (X C) au reprezentat cu o demnitate exemplară nu doar colegiul, ci și întreg județul Alba la Olimpiada Națională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” (Secțiunea I), desfășurată la Târgu Mureș.

Parcursul lor a fost unul cu adevărat remarcabil. După o fază a grupelor extrem de disputată, în care au învins echipe puternice din Vaslui, Vrancea și au reușit o victorie strălucită în fața reprezentativei din Cluj (una dintre marile favorite ale competiției), tinerii noștri s-au calificat în faza eliminatorie de pe o poziție de top, într-un turneu de un nivel valoric extraordinar de ridicat.

Deși drumul lor în competiție s-a oprit în optimi în fața echipei din Hunedoara, elocința, maturitatea și fair-play-ul lor nu au trecut neobservate. Juriul i-a recompensat cu un Premiu Special, o recunoaștere directă a modului în care au impresionat arbitrii prin coeziune și un spirit de echipă desăvârșit – demonstrând că, dincolo de argumente, dezbaterile sunt despre unitate și respect.

„Suntem profund mândri de voi și de modul în care ați onorat numele școlii noastre! Alese mulțumiri și felicitări cadrelor didactice coordonatoare, prof. Solomon Adrian și prof. Comșa Ana, pentru dăruirea, ghidarea și dedicarea extraordinară cu care i-au susținut pe drumul spre excelență!”, au transmis reprezentanții Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Lavinia Țiplea, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, Mențiune și Medalie de Argint la etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice

Publicat

în

Lavinia Țiplea, elevă în clasa a IX-a D, la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la etapa națională a Olimpiade de Limbi Clasice, unde a obținut o Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

„Non sine labore victoria venit! Rezultat remarcabil pentru Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” la Olimpiada Națională de Limbi Clasice!

În perioada 21–24 mai 2026, municipiul Tulcea a găzduit etapa națională a Olimpiadei de Limbi Clasice, competiție la care au participat peste 260 de elevi din întreaga țară, pasionați de studiul limbilor și culturii clasice.

Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” s-a remarcat din nou prin rezultate deosebite. Eleva Lavinia Țiplea, din clasa a IX-a D, a obținut Mențiune și Medalia de Argint din partea Societății de Studii Clasice, confirmând prin această performanță seriozitatea și nivelul pregătirii sale.

Rezultatul Laviniei se adaugă celorlalte distincții obținute de elevii colegiului în cadrul competițiilor naționale din acest an școlar, demonstrând încă o dată nivelul ridicat al pregătirii academice și preocuparea constantă pentru excelență.

Felicitări Laviniei și tuturor elevilor care reprezintă cu succes colegiul nostru, precum și profesorilor coordonatori care contribuie, prin muncă și dedicare, la formarea unor elevi performanți!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Theodora Chelarescu, elevă a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, PREMIUL III la etapa națională a Olimpiadei de Cultură și Spiritualitate Românească

Publicat

în

Theodora Chelarescu, elevă în clasa a XII-a C la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, a obținut un rezultat deosebit la Olimpiada Națională de Cultură și Spiritualitate Românească, desfășurată în perioada 20–23 mai 2026, la Satu Mare. Ea a reprezentat cu onoare județul Alba și a urcat pe podiumul premianților, obținând locul al III-lea.

„Un suflet ales, înzestrată cu talent și sensibilitate, modestie și cumințenie, Theodora a crescut frumos, iar anul acesta a cules roadele muncii și perseverenței sale, la cea de-a treia participare la această competiție.

Îi apreciem calitățile, rezultatele și efortul depus și îi mulțumim pentru că a dus numele colegiului nostru pe podiumul unei competiții unde se întâlnesc tineri deosebiți, care știu să îmbine, cu inteligență și sensibilitate, cultura, literatura și spiritualitatea în lucrări de excepție.

Profesori coordonatori:

Carmen Simu – diriginte și profesor de Limba și literatura română

Mariana Borșan – profesor de Religie ortodoxă

Felicitări, Theodora!

Felicitări și tuturor celor care îi îndrumă pașii spre bine și frumos!”, au transmis reprezentanții colegiului blăjean.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj