Rămâi conectat

Actualitate

Blajul, în toată splendoarea lui!

Publicat

în

blajÎn plin sezon de concedii și vacanţe, după truda fiecăruia la locul de muncă, se simte nevoia de destindere şi de ieşire din tumultul cotidian.

Fiecare îşi alege locurile pe care le crede de cuviinţă, dar în special care le creează reverii, plăcute prin ineditul lor. Mă bucur nespus de mult că şi urbea în care trăiesc (Blajul) a ajuns un loc care e de viu interes, nu numai pentru cei din zonă, dar şi pentru mulţi străini care ne vizitează, fie în grupuri mari, organizate, fie în grupuri mai mici, la care se observă interesul vădit pentru instituţiile şi locurile istorice faimoase ale Blajului, care au făcut din acest orăşel o oază de cultură de care neamul românesc a profitat din plin. Dacă în trecut, „Mica Romă” a fost cunoscută datorită lui Inochentie Micu Clain, Petru Aron, Anastasie Rednic, Grigorie Maior, Silivestri Caliani, Geronte Cotora, ultimii precursori ai Şcolii Ardelene prin reprezentanţii ei, Petru Maior, Samuil Micu, Gheorghe Şincai şi Ion Budai Deleanu, prin anul Revoluţiei de la 1848 şi Adunarea de pe Câmpia Libertăţii etc., iată că s-a ajuns ca în zilele noastre să se vorbească admirativ despre orăşelul nostru cu privire la transformarea radicală din ultima vreme, dintr-un orăşel patriarhal şi onest, într-un municipiu frumos şi cochet, care de la o zi la alta ne întâmpină cu noi frumuseţi edilitare, în special cu amenajările florale care sunt răspândite pe toată raza oraşului, străzi, intersecţii, culminând cu splendida Piaţă 1848, din faţa faimoasei Catedrale “Sfânta Treime” Greco-Catolică şi a Primăriei municipale. Bunul gust cu care a fost amenajată această piaţă, cu flori care încântă privirile vizitatorilor, cu statuile iluştrilor I. M. Clain, Mihai Eminescu, Timotei Cipariu, Simion Bărnuţiu, V. Suciu, cu efigia care-i reprezintă pe conducătorii ASTREI, cu bănci de odihnă, brazi şi alţi pomi şi o paletă largă de flori etc., atrage admiraţia vizitatorilor, determinându-i să viseze la un colţişor din fabuloasele grădini ale palatului de la Versailles (Paris), pe care majoritatea le-am văzut numai la TV sau în filme. În apropierea Pieţei 1848, se află Parcul Avram Iancu (Lugojul, pentru blăjeni), care, prin transformările radicale făcute, pare de nerecunoscut pentru un vizitator de acum 5 ani. Cine ar fi crezut că pe lacul unde au fost numai trestii, acum înoată graţioasele lebede cu puii lor (parcă am fi la Viena)? Aici s-au amenajat spaţii în primul rând pentru copii, dar şi pentru tineri şi adulţi, care beneficiază de ele cu ocazia diferitelor spectacole sau întruniri festive. Tot aici întâlnim fântâni arteziene, care împrospătează aerul pentru cei care se odihnesc pe băncile răspândite în parc, precum şi multe flori, care întodeauna au fost corola de frumos şi fericire pentru oameni. În orice activitate, dacă nu este un conducător destoinic care să pună suflet în ceea ce întreprinde, dacă nu-şi iubeşte semenii, aşa cum este primarul nostru, Gheorghe Valentin Rotar, un mare şi luminat patriot, atunci rezultatele se lasă aşteptate. Nu e uşor să faci o emulaţie între lumea intelectuală şi cealaltă pătură a populaţiei, trebuie să existe o ştiinţă a echilibrului, trebuie să ai tact şi înţelepciune în aşa fel încât să fie toată lumea împăcată cu activitatea şi modul de viaţă pe care-l duce zilnic. Iată nişte calităţi care, zic eu, le posedă conducătorul municipiului nostru, care poate fi văzut deseori, în diferite ipostaze: în prezenţa unor somităţi interesate de Blaj prin vizitele pe care le fac; la activităţi culturale; la activităţi sociale; la întruniri cu populaţia municipiului; la activităţi sportive; la slujbe religiose în biserici româneşti şi maghiare, indiferent de confesiune: ortodoxă, catolică, reformată etc. O altă calitate pe care o deţine domnul primar este întreținerea unei colaborări eficiente între primărie şi instituţiile private şi de stat de pe raza municipiului, în frunte cu grupul industrial Bosch. Şi acum, în încheiere, o recomandare pentru iubitorii de frumos: veniţi la Blaj, unde prinosul de frumuseţe e la el acasă! Aurel ROMAN, Blaj


Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 27 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce a sustras un autoturism din localitatea Mogoș și l-a condus băut și fără permis

Publicat

în

Ieri, 12 iunie 2026, în jurul orei 13.00, polițiștii Postului de Poliție Mogoș au fost sesizați de către un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din comuna Mogoș, cu privire la faptul că autoturismul său a fost sustras, din curtea locuinței.

Pe parcursul deplasării spre locuința bărbatului, polițiștii au observat pe DC 151, autoturismul în cauză și au procedat la oprirea acestuia.

Autoturismul era condus de către un tânăr de 27 ani, din municipiul Blaj.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere, pentru nicio categorie de vehicule.

Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultând valoarea de 0,50 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de tânărul de 27 de ani, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

În cursul zilei de azi, 13 iunie 2026, acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj