Rămâi conectat

Actualitate

Balul ASTREI, la Blaj

Publicat

în

ASTRA BlajSărbătoarea primăverii (sau Balul ASTREI), ţinută la Blaj, e o acţiune care simbolizează fiorul împreunării dintre natura renăscută şi „OM”, această simbioză ducând la impulsuri noi, la regenerări, care vor ţine mereu aprins focul sacru al acestei lumi.

Lăudabilă iniţiativa ASTREI Blaj, în frunte cu preşedinta prof. Silvia Pop, susţinută mereu de colaboratorii ei fideli, prof. Ana Hinescu şi ing. Ioan Mihălţan, de-a sărbători splendida feerie a naturii (primăvara), ajunsă, iată, la a V-a ediţie, al cărei scop nobil este de-a aduce „fericire şi bucurie” celor care încep o nouă activitate, odată cu perioada ciclică a naturii.
Primirea oaspeţilor a fost făcută de conducerea ASTREI şi de personalul localului, fiecărui invitat oferindu-i-se paharul cu şampanie, deschizătorul de ambianţă şi voie bună. După salutul de bun venit adresat onoraţilor participanţi de către preşedinta ASTREI, prof. Silvia Pop, şi după intonarea Imnului de stat al României şi a Imnului ASTREI, într-o atmosferă creştinească creată de preot dr. Ovidiu Vintilă, care în final a rostit Tatăl nostru, a început frumoasa sărbătoare, care pe parcursul ei a fost întreţinută de momente mult apreciate de cei prezenţi. Primul care ne-a delectat prin cunoştinţele vaste a fost prof. Ioan Popa, scriitor, folclorist, etnograf care ne-a readus în memorie „obiceiurile de primăvară“. A început cu 1 Martie, Mărţişorul, consemnat prima oară de Iordache Golescu (fratele mai mare al lui Dinicu Golescu) pe la anul 1800 şi a continuat cu legenda mărţişorului şi a Babei Dochia şi a fiului său, Dragobete.
A urmat un grup vocal de la Şcoala gimnazială „Toma Cocişiu“ Blaj, coordonator prof. Adriana Butur, cu o evoluţie reuşită, remarcându-se o elevă care a cântat o prisceasnă, care a mers la sufletul tuturor. Apoi solista vocală Adelina Petric din Biia ne-a delectat cu frumoase cântece ardeleneşti. Cu multă atenţie a fost urmărit discursul prof. Luminiţa Avram, directoarea Casei de Cultură „I. L. Caragiale“ Ploieşti. O prestaţie cu totul remarcabilă a fost a profesoarei Felicia Pop, cu o voce de vis, care din primele momente a captat publicul, aducându-l la vibraţiile înălţătoare degajate de interpretările de excepţie ale solistei. Împărtăşesc bucuria părinţilor ei, prezenţi în sală, prof. Mărioara Pop şi ing. Grigorie Pop, oameni de aleasă cultură. Pentru prima dată au fost prezenţi la sărbătoare reprezentanţi ai ASTREI Sebeş, prin d-l Ioan Groza, preşedinte şi remarcabila scriitoare Maria Cornelia Postescu, care în 11 ani, a scris 11 cărţi şi care şi-a încheiat alocuţiunea cu o recitare a unei poezii din creaţia proprie, foarte reuşită. Aş vrea să remarc prezenţa unor personalităţi ale Blajului: dr. Mircea Frenţiu, care pe lângă activitatea profesională deosebită, este şi un remarcabil scriitor, articolele dânsului, publicate în ziarul „Unirea“, fiind urmărite cu viu interes de către cititori; dr. Ionel Balint, un chirurg de excepţie; fam. Dr. Teodorescu. Au mai onorat cu prezenţa fam. Ioan Oneţ, comandant al Poliţiei Blaj, prof. Ana Maria Oneţ, directoarea Şcolii Gimnaziale din comuna Valea Lungă. Am mai remarcat în sală următoarele personalităţi, pentru cei omişi cerându-mi scuzele de rigoare: prof. Carmen Gabriş, director al Şcolii Gimnaziale „P.P. Aron“ Blaj, prof. Ioan Laţiu, director adj. la Liceul Tehnologic „T. Cipariu“ Blaj, prof. Ioan Marcu, director la Liceul Tehnologic „Şt. Manciulea “ Blaj, prof. Silvia Marcu, director al Clubului Şcolar Sportiv Blaj, prof. Ioan Maran la CSŞ Blaj, prof. Florentina Comşa, Ilie Neamţu, primar Cenade, Vasile Puşcă, primar Valea Lungă, Nicu Puşcă, consilier judeţean, din partea Fundaţiei „Ion Sălcudean” Biia, ing. Nicu Sabău, ec. Iosif Roiban, director ANAF Blaj, Joni Bărbat, prof. Ionel Covrig, preşedintele ASTREI Târnăveni, înv. Maria Zereş, preşedinte Cerc ASTRA Pănade, prof. Călina Comşa, preşedinte ASTRA Valea Lungă, prof. Despina Stanciu, preşedinte ASTRA Aiud, prof. Istina Sima, preşedinte ASTRA Gârbova de Sus, prof. Livia Breaz, preşedinta ASTRA Cenade; prof. Maria Suciu, preşedinte ASTRA Biia, Ioan Brad, scriitor, ing. Ioan Mihălţan, scriitor.
Dintre sponsorii principali îi remarcăm în primul rând pe Claudia Ilieşiu cu soţul, întotdeauna receptivi când e vorba de acţiuni culturale, prof. Victor Mateş, patron Apidava, Staţiunea SCVV Blaj, director ing. dr. Liliana Tomoioagă, SC JIDVEI SRL, patron Claudiu Necşulescu, SC DACIA Liberta SRL Blaj, patron Florin Bălaş, SC Metrorus SRL Blaj, patron Emil Rusu, Ioan Fleşer – Mugurel, un prosper om de afaceri.
Acordurile muzicale au fost prezente tot timpul evenimentului, asigurând şi acompaniamentul soliştilor, totul fiind de un înalt profesionalism datorită omului de excepţie Laurenţiu Zudor, care împreună cu fiul lui, un talentat interpret la orgă, au făcut ca veselia să nu fie întreruptă. Din nou am remarcat prestaţia rapsodului popular Gheorghe Zereş din Pănade, a cărui recitare, din creaţia poetului Ion Brad, a fost mult apreciată de auditoriu.Toţi cei prezenţi, prin aplauzele lor, au remarcat o recitare a lui Rică Roman, corespondent al ziarului „Unirea“, a cărui pasiune pentru creaţiile poetului Aron Cotruş au ajuns de notorietate. Nu pot să închei fără să remarc acordarea unor Diplome MAGNA CUM AMICITIAE mai multor personalităţi, cu contribuţii deosebite în cadrul ASTREI Blaj, acestea fiind înmânate de prof. Silvia Pop şi prof. Ana Hinescu.
Şi pentru că în asemenea întruniri de voie bună (cântec şi joc) întodeauna este o sclipire, aş vrea să remarc două perechi de dansatori, care au ieşit în evidenţă prin virtuozitate, ritm impecabil şi o plăcere deosebită pentru jocul popular românesc, aceştia fiind primarul comunei Cenade, Ilie Neamţu, cu soţia şi preşedinta ASTREI, prof. Livia Breaz, cu soţul. Felicitări!
Sărbătorile primăverii sunt un impuls pentru bucuria de-a trăi.

A. R.

FOTO: ARHIVĂ


Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 27 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce a sustras un autoturism din localitatea Mogoș și l-a condus băut și fără permis

Publicat

în

Ieri, 12 iunie 2026, în jurul orei 13.00, polițiștii Postului de Poliție Mogoș au fost sesizați de către un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din comuna Mogoș, cu privire la faptul că autoturismul său a fost sustras, din curtea locuinței.

Pe parcursul deplasării spre locuința bărbatului, polițiștii au observat pe DC 151, autoturismul în cauză și au procedat la oprirea acestuia.

Autoturismul era condus de către un tânăr de 27 ani, din municipiul Blaj.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere, pentru nicio categorie de vehicule.

Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultând valoarea de 0,50 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de tânărul de 27 de ani, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

În cursul zilei de azi, 13 iunie 2026, acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj