Rămâi conectat

Actualitate

Balul ASTREI, la Blaj

Publicat

în

ASTRA BlajA devenit un obicei ca, în prag de primăvară, Asociaţiunea ASTRA, Despărţământul „Timotei Cipariu“ Blaj să imprime o infuzie de optimism şi poftă de viaţă tuturor locuitorilor municipiului Blaj, invitându-i la Balul Primăverii.

Într-o organizare impecabilă, cu un program bine gândit şi variat, toţi cei prezenţi, în frunte cu primarul Gheorghe Valentin Rotar şi prof. Silvia Pop, preşedinta ASTREI, secondată de întreaga conducere a ASTREI blăjene, au petrecut o seară memorabilă. Programul a debutat cu un qvartet de coarde de la Ansamblul Centrului de Cultură „Augustin Bena“ din Alba Iulia, apoi au evoluat patru soliste de muzică uşoară de la acelaşi ansamblu, cu prestaţii valoroase. Centrul de Cultură „Augustin Bena“ şi-a încheiat programul cu orchestra profesionistă de muzică populară sub conducerea muzicală a prof. Alexandru Pal, avându-le ca soliste pe: Roxana Reche, Maria Filimon, Floricia Moga şi Leontina Fărcaş. A urmat un moment mult aşteptat, „parada modei”, sub coordonarea lector univ. dr. Aurel Dumitru, artist vizual. Au fost invitate de la Oradea două creatoare de modă: Adelina Buiciuc, cu colecţia „Meandre“ – cămăşi feminine, inspirate din curentul artistic art-nouveau, sezonul primăvară-vară şi Oana Buiciuc – cu o colecţie primăvară-vară, ce utilizează forme îndrăzneţe, temperate de nuanţe neutre ale culorii indigo. Spre surpriza şi bucuria tuturor, manechinele au fost eleve de la Colegiul Naţional „I.M. Clain“ Blaj, Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea“ Blaj şi Liceul Teologic „Sfântul Vasile cel Mare“ Blaj: Livia-Maria Spătăcean, Denisa Ionaş, Patricia Mărginean, Alina Dulău, Petronela Ioia, Adriana Rus, Roxana Urdă, Nicoleta Mărginean, Diana Ciungan, Roxana Zgaibă, Ana-Maria Ioica, Sorina Andreea, Simina Ceorgovean, Andreea Mihu, Cătălina Voina şi Ştefania Aron. A urmat distracţia tuturor cu dans şi voie bună, muzica fiind asigurată de Laurenţiu Zudor, împreună cu fiul său, Adrian, un D.J. rafinat. La Balul ASTREI blăjene au participat nu doar blăjenii, ci şi apropiaţi ai ASTRA de pe toată Valea Târnavei.

Aurel ROMAN

FOTO: ARHIVĂ


Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 27 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce a sustras un autoturism din localitatea Mogoș și l-a condus băut și fără permis

Publicat

în

Ieri, 12 iunie 2026, în jurul orei 13.00, polițiștii Postului de Poliție Mogoș au fost sesizați de către un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din comuna Mogoș, cu privire la faptul că autoturismul său a fost sustras, din curtea locuinței.

Pe parcursul deplasării spre locuința bărbatului, polițiștii au observat pe DC 151, autoturismul în cauză și au procedat la oprirea acestuia.

Autoturismul era condus de către un tânăr de 27 ani, din municipiul Blaj.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere, pentru nicio categorie de vehicule.

Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultând valoarea de 0,50 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de tânărul de 27 de ani, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

În cursul zilei de azi, 13 iunie 2026, acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj