Rămâi conectat

Actualitate

Amenzi de peste 500.000 lei aplicate de polițiștii din Blaj, pentru nerespectarea stării de urgență

Publicat

în

Poliția Municipiului Blaj a organizat o acțiune cu efective suplimentare, pe raza municipiului și a localităților rurale arondate, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.

Cu ocazia acțiunii au fost controlate 66 de autovehicule și 204 persoane și au fost constatate și sancționate 153 de abateri de natură contravențională, din care 134 pentru nerespectarea prevederile Ordonanțelor Militare emise în contextul stării de urgență. Valoarea sancțiunilor aplicate a fost de 542.980 lei. Totodată, au fost verificate 75 de persoane aflate în izolare și a fost depistată o persoană care nu a respectat obligația izolării, aceasta fiind plasată în carantină instituționalizată. La acțiunea coordonată de Poliția Blaj au fost implicați 58 de polițiști, jandarmi și polițiști locali.

Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență prin verificarea persoanelor și societăților comerciale, fluidizarea traficului rutier și escortarea autovehiculelor care tranzitează județul nostru cu persoane care revin din afara granițelor țării, informează Prefectura Alba.

În ultimele 24 de ore, 215 polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba și 41 polițiști locali au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19. Astfel, s-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 920 de persoane, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi, polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.

Ca urmare a acțiunii au fost aplicate 233 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 502.800 de lei, pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanțelor Militare. De la debutul epidemiei, polițiștii din Alba au aplicat 2.891 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 3.352.750 de lei.

În ultimele 24 de ore, 130 de efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba au desfășurat astfel de misiuni, iar în urma acțiunilor specifice au fost aplicate de echipajele de jandarmi, 8 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 20.000 de lei, dintre care una în valoare de 6.000 de lei iar șapte sancțiuni în valoare de 2.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor prevăzute în ordonanțele militare, cu privire la circulația persoanelor,

Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, face un apel către cetățeni să respecte recomandările specialiștilor privind normele de igienă și distanțare socială, precum și prevederile ordonanțelor militare. Reducerea la minimum a riscului de expunere la noul coronavirus este singura cale de a ține sub control răspândirea epidemiei, se mai arată în comunicatul emis de Instituția Prefectului – Județul Alba.

FOTO: ARHIVĂ


Actualitate

Femeie de 49 de ani cercetată de polițiști, după ce i-a furat telefonul mobil unei minore, în timp ce se aflau la Baza de Agrement din Blaj

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 17.50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați de către o minoră, în vârstă de 14 ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că i-a fost sustras telefonul mobil, în timp ce se afla în incinta unei baze de agrement.

În urma activităților investigativ-operative efectuate, polițiștii au identificat persoana care ar fi sustras telefonul mobil, fiind vorba despre o femeie, în vârstă de 49 de ani, din municipiul Blaj.

Telefonul mobil a fost recuperat și predat tinerei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în vederea documentării întregii activități infracționale.


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 29 de ani din Blaj, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Publicat

în

Luni, 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 29 de ani, din Municipiul Blaj, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 15 iunie 2026, de către Judecătoria Blaj.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 41 de ani din Blaj reținut de polițiști, după ce și-a agresat fizic soția și copii minori

Publicat

în

La data de 15 iunie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie și amenințare.

Din cercetări a reieșit că, în după-amiaza zilei de 15 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe soția sa, în vârstă de 40 de ani, și i-ar fi adresat injurii, pe fondul consumului de alcool. De asemenea, în cursul zilei de 14 iunie 2026, bărbatul ar fi agresat-o fizic pe fiica sa, în vârstă de 13 ani, iar fiului său, în vârstă de 17 ani, i-ar fi adresat amenințări, provocându-i o stare de temere.

Polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, pentru o perioadă de 5 zile, bărbatului fiindu-i interzis să se apropie de familia sa.

În cursul zilei de azi, 16 iunie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj pentru a fi dispuse măsuri legale.

Cercetările sunt continuate.


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din Zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea Ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

blajinfo, stiri blaj, informatii blaj