blajinfo, stiri blaj, informatii blaj

Acasă » Sport » Astăzi în Cupa României, Volei Alba-Blaj – CSM Târgovişte 3-1

Astăzi în Cupa României, Volei Alba-Blaj – CSM Târgovişte 3-1

Publicat în 04.10.2013 la ora 19:14

volei-alba-blaj-csm-bucurestiÎn meciul de debut al noului sezon în Sala “Timotei Cipariu” s-a disputat astăzi întâlnirea dintre Volei Alba-Blaj și CSM Târgovişte, contând pentru Cupa României, echipa locală impunându-se cu scorul de 3-1 (27-29, 25-21,25-10,25-9). Mâine, de la ora 17.00 are loc, tot la Blaj, partida retur, iar echipa calificată din această confruntare, va da piept cu Dinamo în  sferturile întrecerii (în ianuarie 2014).

Deşi am avut un început de partidă mai ezitant, în final diferenţa de valoare şi mai buna pregătire fizică şi-au spus cuvântul. Sunt sigur că blăjenii care vor veni mâine la sală îşi vor conduce echipa spre calificare“, a apreciat Sergiu Ştefănescu, preşedintele executiv al Volei Alba-Blaj.

• A fost 0-1…

Blăjencele au început cu stângul, pierzând surprinzător primul set, la mare luptă 27-29. Nou-promovata de lângă Turnul Chindiei se părea că răstoarnă calculele hârtiei, stimulată fiind de cele trei foste blăjence, Bojana Stojkovic, Marija Sandic şi Irina Horeică. Şi al doilea set a fost echilibrat, dar gazdele s-au trezit din duşul rece, au remarcat că nu-i de joacă şi au izbutit să egaleze la “unu” pentru ca următoarele două să fie total la discreţia trupei lui Branko Gajic.

Branko Gajic a mizat pe următorul lot Luminiţa Trombiţaş, Adina Stanciu, Roxana Ivanof, Valentina Rusu, Adina Salaoru, Miroslava Kijakova şi Katja Medved (libero), Denisa Viloiu, Adriana Dudnic, Milagros Collar, Ramona Rus, Alexandra Biriş şi Camila Lanner.

Acest articol a fost citit de: 373 ori