Acasă » Sport » Volei Alba Blaj și-a adjudecat trofeul „Cupa CSM Lugoj”

Volei Alba Blaj și-a adjudecat trofeul „Cupa CSM Lugoj”

Publicat în 26.09.2016 la ora 9:51

cupa-csm-lugoj-2016Campioana „en-titre” a României la volei feminin, Volei Alba Blaj, a câştigat turneul internaţional de pregătire organizat de CSM Lugoj în weekend, după ce s-a impus în toate cele 3 partide disputate, primele din această perioadă precompetiţională.

În ultimul meci, echipa din „Mica Romă” a învins, duminică, formaţia sârbă de prima ligă, MD Zrenjanin, cu 3-0 (25-20, 25-11, 25-13). În primele două partide de la „Cupa CSM Lugoj”: Volei Alba Blaj – CSM Lugoj 3-0 (25-19, 25-17, 25-17) şi Volei Alba Blaj – BRSE Békéscsaba 3-1 (28-26, 25-17, 20-25, 25-14).

Pentru Volei Alba Blaj urmează participarea la „Cupa Ardealului”, competiţie organizată de Medicina Târgu Mureş, în perioada 28 septembrie – 1 octombrie. Câştigătoare a ultimelor două ediţii, echipa noastră a fost repartizată în grupă cu Ştiinţa Bacău şi Penicilina Iaşi, în cealaltă grupă urmând a juca Medicina Târgu Mureş, CSM Târgovişte şi Unic Piatra Neamţ. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în semifinale.

Darko Zakoc a avut la dispoziţie pentru acest turneu doar 8 jucătoare: Ana Antonijevic, Samara Rodrigues de Almeida, Rebecka Lazic, Dubravka Djuric, Nada Ninkovic, Martina Samadan, Carmen Dârnescu şi Marina Vujovic. Au lipsit Adina Salaoru, Ana Maria Berdilă, Ana Grbac şi Tatsiana Markevich, plecate la echipele naţionale, angrenate în preliminariile Campionatelor Europene.

Staff-ul tehnic al echipei noastre are următoarea componenţă: Darko Zakoc (antrenor principal), Stefan Ljubicic (antrenor secund), Bojan Perovic (scouter), Marko Sekulic (preparator fizic), Petru Ban (maseur).

Sursa: Volei Alba Blaj

Acest articol a fost citit de: 35 ori