Acasă » Sport » A 10-a victorie consecutivă a campioanei în derby-ul Ardealului: CSM Medicina Tg. Mureş – Volei Alba Blaj 1-3

Publicat în 20.02.2016 la ora 21:04

volei-alba-blaj-feb-2016Campioana „en-titre” a României, Volei Alba Blaj a repurtat cea de-a 17-a victorie consecutivă în Divizia A1 la volei feminin, impunându-se cu emoții în deplasarea de la Tg. Mureş, împotriva Medicinei, scor 3-1 (16-25, 25-21, 25-17, 27-25), succes ce reprezintă a 10-a izbândă în derby-ul Ardealului, conturat însă mai dificil decât se credea inițial.

Blajul a început prost și a pierdut net primul set. Apoi campioanba s-a redresat, a preluat conducerea și se părea că lucrurile intră în matca lor firească. În ultimul set, elevele lui Zakoc s-au trezit conduse cu 6-1 și 8-3, fiind obligate să alerge după egalare, izbutită la 20. Emoțiile au persistat, ajungându-se la 24-24, cu perspectiva unui set decisiv, a unei înfrângeri și a pierderii de puncte.

Volei Alba Blaj a evoluat în formula  Jelena Alajbeg, Ana Grbac, Ioana Nemțanu, Ivana Plchotova, Adriana Bobi, Jovana Vesovic, Marina Vujovic (libero); Denisa Viloiu, Adina Salaoru,Vali Rusu, Ana Maria Berdilă, Leticia Boscacci (n-a prins lotul Dubravka Djuric, )

În urma acestei victorii, Volei Alba Blaj acumulează 50 de puncte în clasament, din 51 posibile, având 17 victorii, din tot atâtea posibile, în sezonul regulat al Diviziei A1, iar în runda viitoare va juca acasă cu CSM Bucureşti, asta după ce joi evoluează în Germania, returul din Cupa CEV cu Schweriner.